Ilustracja do tekstu

Elbląska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie dzieciobójstwa. Śledczy w postępowaniu dowiedli, że dzieciobójstwa dokonała matka, która zmarła zaraz po porodzie.

Wszystko zaczęło się w czwartek, 12 stycznia 2016 roku. Popołudniu do iławskiego szpitala trafiła kobieta z silnym krwawieniem z dróg rodnych, jak powiedział rzecznik prasowy szpitala kobieta była w stanie agonalnym.

„Lekarz dyżurujący na oddziale ginekologicznym stwierdził po badaniu, że kobieta jest po porodzie. W związku z tym wezwano do szpitala policję. Pacjentka natomiast została przetransportowana na oddział intensywnej opieki medycznej, gdzie dalej trwała walka o jej życie. Niestety, nad ranem zmarła” – informował Tomasz Więcek, rzecznik prasowy szpitala powiatowego w Iławie.

Policja i prokuratura natychmiast rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie. Zwłoki noworodków zostały zabezpieczone, znalezione zostały przez policjantów na balkonie mieszkania zajmowanego przez 36-latkę i jej rodzinę.

„Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, którzy pod nadzorem prokuratora wykonywali czynności” — informowała Joanna Kwiatkowska z iławskiej policji.

Sprawę przejęła elbląska prokuratura

„Śledztwo w sprawie dzieciobójstwa dwóch noworodków przez matkę w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, to jest o czyn z art. 149 kk, nadal pozostaje w toku w fazie „in rem”. W sprawie nie przedstawiono zarzutów.

Podczas postępowania wykonano liczne czynności procesowe w tym zostało przesłuchanych 39 świadków, pozyskano wstępne opinie sądowo lekarskie. Na podstawie wyników badań profilu genetycznego noworodków i kobiety potwierdzono iż analiza polimorfizmu DNA badanych osób w wysokim stopniu uprawdopodobniła, iż zmarła kobieta jest matką noworodków.

W sprawie nadal są wykonywane zaplanowane czynności procesowe w tym przesłuchania świadków, przesłuchania lekarzy po przeprowadzeniu procedury związanej ze zwolnieniem świadków z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. Nadto w sprawie oczekuje się na opinię z badań toksykologicznych. Czas oczekiwania na tą opinię wynosi 6-8 miesięcy. Pozyskanie wyników zleconych badań pozwoli na wydanie w sprawie kompleksowej opinii sądowo lekarskiej.”

Prokuratura umorzyła śledztwo

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci dwóch noworodków z Iławy. W ocenie śledczych, dzieciobójstwa dokonała matka, która zmarła wkrótce po porodzie, a do przestępstwa doszło bez udziału innych osób.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze