fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Kodeks drogowy 2018. Kierowco zobacz co się zmieni! Rok 2018 będzie przełomem w punktach karnych. Za kilka dni wejdą w życie dwie istotne zmiany w zakresie przyznawania i unikania punktów karnych.

Od stycznia 2018 roku przyznanie punktów karnych nie będzie się odbywać w dniu popełnienia wykroczenia. Kierowca wówczas będzie mógł nie przyjąć mandatu, a punkty wpłyną dopiero po orzeczeniu wyroku przez sąd.

Dzięki temu część punktów do czasu rozprawy może już się skasować, a w konsekwencji nie stracimy prawa jazdy. Dodatkowo maksymalna ilość ich przyznania podczas jednej kontroli zmniejszy się do 10.

Świeżo upieczeni kierowcy pod lupą

Połowa 2018 roku przyniesie kolejne, mniej korzystne dla kierowców zmiany. Od tej pory kierowca, który przekroczył dozwolony pułap 24 punktów zostanie skierowany na płatny, 4-dniowy kurs reedukacyjny do WORD-u. Dodatkowo będzie musiał przejść badania psychologiczne.

Punkty skasują się dopiero po przejściu kursu. Przyszły rok nie będzie też ukłonem w stronę świeżo upieczonych kierowców. Oprócz faktu, że przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli podjąć pracy jako kierowca, będą ich obowiązywać określone limity prędkości: do 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na drodze ekspresowej i autostradzie.

Zmiany na lepsze

Przyszłość przyniesie jednak dwie pozytywne zmiany, które ułatwią życie kierowcom. Pierwszą, mającą wejść jeszcze w tym roku, mają być tzw. dokumenty w komórce. Podczas kontroli policjant poprosi nas o hasło, które otrzymamy na zdefiniowany wcześniej numer telefonu komórkowego. Dzięki temu nie będzie konieczne wożenie ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a co za tym idzie za ich brak nie poniesiemy kary.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Źródło: wyborkierowcow.pl

Komentarze