TVN przyjechał do wsi koło Elbląga zobaczyć bociana. Bocian Mieciu, bo tak został już nazwany przez mieszkańców wsi Pomorska Wieś postanowił zimę spędzić w Polsce.

Bocian Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

W Pomorskiej Wsi niedaleko Elbląga mieszkańcy zauważyli niecodziennego gościa. Okazało się, że bocian zamiast odlecieć do ciepłych krajów postanowił spędzić zimę w Polsce.

Bocian mieszka obecnie w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe niedaleko kościoła. Z taką opieką może przetrwać zimę.

Każdego roku, w różnych rejonach Polski pojedyncze bociany pozostają na zimę. Nie bardzo wiadomo co wpływa na takie zachowanie ptaków, czy są to osobniki osłabione, czy też zawiódł je instynkt wędrówki. Widok szybującego nad zaśnieżonymi polami bociana jest niezwykły. Jednak obserwowane w styczniu lub lutym ptaki często nie wykazują oznak osłabienia i zachowanie ich wskazuje na pełną sprawność.

Wszystko wskazuje, że bociany bez uszczerbku potrafią przetrwać nawet silne mrozy. Tak więc cechuje je odporność na niskie temperatury, natomiast poważnym problemem jest zdobycie pokarmu. Na Śląsku, gdzie łagodne, bezśnieżne zimy zdarzają się stosunkowo często ptaki poszukują pokarmu na brzegach wód. Na Mazurach, w okolicy Bobrowa, zimujący bocian obchodził codziennie pozostawione na polach długie sterty słomy i wyłapywał przebywające w tym miejscu gryzonie. Ptak ten zimę 1994/95 przetrwał w dobrej kondycji, a nocował na dachu stodoły nawet przy silnych mrozach.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Źródło: TVN24

Komentarze