Nowa aplikacja na smartfona dla elblążan. Zainstaluj i bądź na bieżąco! Informowanie o gwałtownych zjawiskach pogodowych, zagrożeniach na terenie miasta, wypadkach, czy korkach umożliwia specjalna aplikacja na smartfony pn. Ostrzegator.

Samorząd elbląski wykupił specjalny abonament na korzystanie z tej aplikacji. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją bezpłatnie na swoje telefony będą mogli szybciej dowiedzieć się o tym, co ważnego dzieje się na terenie Elbląga. Zalety systemu prezentowane były dziś podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

OSTRZEGATOR – charakterystyka aplikacji

– Rozpoczynamy wdrażanie nowego, nowoczesnego i bezpłatnego mobilnego kanału komunikacji z mieszkańcami Elbląga pod nazwą Ostrzegator. Chcemy za pomocą tego narzędzia informować mieszkańców o tym co dzieje się na terenie Elbląga w zakresie różnych zagrożeń takich jak niekorzystna pogoda, powódź i inne ekstremalne zjawiska.

Chcemy także przesyłać informacje w zakresie utrudnień i zamian organizacji ruchu, przerw w dostawie mediów, czy zmian w komunikacji miejskiej. Za pomocą aplikacji Ostrzegator będziemy zapraszać elblążan na wydarzenia miejskie, kulturalne, sportowe oraz konsultacje społeczne – mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga

– Aplikacja dostępna jest od listopada. Ostrzegator jest bezpłatny, anonimowy i bez reklam. Przesyła informacje, ostrzeżenia o zagrożeniach, z czasem chcemy aby również przyjmował zgłoszenia od mieszkańców. Aplikację można pobrać za pomocą Google Play oraz App Store – mówił Tomasz Świniarski kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM

Ostrzegator – informacje dodatkowe

Korzystanie z aplikacji nie wymaga aktywacji, zakładania konta, podawania danych osobowych oraz numeru telefonu. Działa od razu po zainstalowaniu! Wystarczy mieć włączoną funkcję lokalizacji.

Aplikacja Ostrzegator nie przesyła i nie gromadzi żadnych danych osobowych takich jak numer telefonu, lokalizacja Twoja i miejsc, które Cię interesują, lista kontaktów itp. Jest bezpłatna i nie przesyła żadnych reklam.

W chwili obecnej Mieszkańcy Elbląga mogą otrzymywać informacje z siedmiu ogólnopolskich organizacji i instystucji, które współpracują z aplikacją Ostrzegator.

1. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej („Ostrzeżenia hydrologiczne”, „Ostrzeżenia meteorologiczne”)
2. Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz („Ostrzeżenia meteorologiczne”)
3. Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad („Transport i komunikacja”)
4. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska („Komunikaty”)
5. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Komunikaty”)
6. Główny Inspektorat Farmaceutyczny („Komunikaty”)
7. Missing Children Europe („Komunikaty”)

Ostrzegator jest mobilną aplikacją na smartfony, którą można pobrać całkowicie bezpłatnie na platformy Android oraz IOS.

Aplikacja działając w Twoim telefonie może Cię informować:

o zagrożeniu powodziowym, huraganach, gradobiciu i innych zagrożeniach pogodowych
o planowanych przerwach w dostawie wody, prądu, gazu itp.
o korkach i innych zdarzeniach drogowych,
o zmianach w komunikacji publicznej,
o innych sytuacjach monitorowanych przez centra kryzysowe,
o wydarzeniach kulturalnych.
Komunikaty, które do Ciebie docierają, przypisane są do różnych kategorii. Możesz wybrać wszystkie kategorie lub tylko te, które Cię interesują. Możesz otrzymywać komunikaty adresowane do miejsca, w którym jesteś. Możesz też zdefiniować ważne dla Ciebie miejsca i otrzymywać komunikaty nawet wtedy, gdy tam nie przebywasz.

Red.

Komentarze