Próbował zabić w Elblągu, zabił w Ostródzie! Wczoraj, 17 grudnia w Ostródzie około 50-letni mężczyzna śmiertelnie zatruł się czadem.

Ratownicy znaleźli go w mieszkaniu przy ulicy Seweryna Pieniężnego. Wezwali ich lokatorzy mieszkania piętro niżej, gdzie uruchomił się czujnik czadu.

Od września w województwie warmińsko-mazurskim czadem śmiertelnie zatruły się trzy osoby. Oprócz Ostródy do tragedii doszło we wrześniu w Działdowie, gdzie zmarła 19-latka i w Mrągowie gdzie tlenek węgla zabił 46-letniego mężczyznę.

Próbował zabić w Elblągu

13 listopada straż pożarna interweniowała w jednym z mieszkań przy ulicy Sadowej. Doszło tam do zatrucia tlenkiem węgla.

Poszkodowana została 23-letnia kobieta, która straciła przytomność w łazience. Kobieta została przetransportowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala.

Jakie są tego przyczyny? To zazwyczaj niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, problemy z instalacją odprowadzającą spaliny i ludzkie zaniedbanie, bo co najmniej raz w roku każdy właściciel ma obowiązek sprawdzenia stanu technicznego instalacji gazowych i kominów.

Jak powstaje tlenek węgla? Podczas niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu.

Dodatkowo jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. To groźna substancja, bo blokuje dostęp tlenu do organizmu, a to prowadzi do uduszenia.

Nie powinniśmy więc bagatelizować objawów zatrucia: duszności, zawrotów głowy, nudności, przyspieszenia czynności serca i oddychania. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i pójść do lekarza.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze