Dzień z życia patrolu policji w Elblągu. Prezentujemy jak wygląda dzień z życia patrolu policji na konkretnym przykładzie w Elblągu.

Dzień z życia patrolu policji w Elblągu składa z interwencji zgłaszanych od mieszkańców ale również interwencji własnych. Każdy patrol ma wyznaczony swój konkretny teren miasta.

Oprócz tego w niektóre dni tygodnia funkcjonariusze policji z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu realizują działania z ogólnopolskich akcji takich jak na przykład : „prędkość”, czy „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”.

Dzień elbląskiej drogówki zazwyczaj zaczyna się od nieprawidłowego parkowania, czyli interwencji zgłaszanych od ludzi. Miejscami w Elblągu, w których roi się zawsze od źle zaparkowanych samochodów zalicza się ulica Wyczółkowskiego, rejony Starego Miasta, Komeńskiego oraz Hetmańska. I właśnie na tej ostatniej tylko z jednego telefonu od mieszkańca Elbląga sporządzono ostatnio 8 wniosków o ukaranie!

fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Nieodłącznym elementem wiążącym się ze służbą patrolu drogówki są kolizje, jeden patrol funkcjonariuszy policji z wydziału ruchu drogowego podczas służby potrafi takich kolizji zrobić od kilku do nawet kilkunastu. Nawet przy najmniejszej kolizji roboty jest całkiem sporo. Zaczyna się od wysłuchaniu obu stron, ustaleniu, kto jest winien, spisaniu danych oraz wystawieniu mandatu, ewentualnie wniosku o ukaranie. Czasem do tego dochodzi również szkic.

Jeszcze gorzej sprawa wygląda, gdy dochodzi do wypadku, w którym są osoby poszkodowane, wówczas taka interwencja policji może trwać nawet kilka godzin. Wówczas policjanci muszą ustalić obrażenia poszkodowanych, w przypadku śmiertelnych i pracą kieruje prokuratura.

fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

W końcu dochodzimy do tak zwanych interwencji własnych. Do nich zaliczają się rutynowe kontrole pojazdów – to bardzo istotne, bowiem często udaje się w ten sposób zatrzymać kierującego w stanie nietrzeźwości oraz kierujących z sądowym zakazem lub w ogóle bez uprawnień.

Interwencje własne to również te, w których policjanci są świadkiem wykroczenia. Wówczas patrol z zachowaniem szczególnej ostrożności włącza sygnały i dochodzi do zatrzymania kierującego lub pieszego, tak właśnie było wczoraj, 15 grudnia kiedy to patrol zatrzymał pieszą, która przechodziła na czerwonym świetle oraz kierującego jadącego bez świateł.

fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag
fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Zapewnienie bezpieczeństwa na drodze to najważniejsze zadanie dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. To do nich przede wszystkim należy egzekwowanie od kierowców, a także pieszych obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W trakcie codziennej służby mundurowi korzystają nie tylko z oznakowanych radiowozów. Kierowcy powinni pamiętać, że mogą na drodze spotkać także nieoznakowane auta z wideorejestratorami.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze