Opinia. Za śmierć kobiety odpowiedzialne jest również miasto

0
3346
fot. Łukasz Nosarzewski, Express Elblag

Opinia. Za śmierć kobiety odpowiedzialne jest również miasto. Wczoraj, 14 grudnia doszło do śmiertelnego potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych na ulicy Odrodzenia.

Miasto ma obowiązek zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo. Najwięcej zdarzeń drogowych o zmierzchu/ świcie odnotowuje się własnie w listopadzie i w grudniu – łącznie na te 2 miesiące przypada prawie 30% wypadków w tych porach. Badania pokazują, że dobre oświetlenie zmniejsza liczbę wypadków w nocy o 30% na drogach miejskich.

Co więcej modernizacja oświetlenia to inwestycja o jednej z największych stóp zwrotu. Oszczędności mogą sięgać nawet 60%. Można zatem bez większego ryzyka stwierdzić, że powinniśmy baczniej przyjrzeć się prawidłowemu oświetleniu naszych miast. Bo nie dość że odczujemy to poprzez poprawę bezpieczeństwa, to także zaoszczędzimy publiczne pieniądze.

Takim tokiem rozumowania jednak nie idą nasi włodarze miasta, być może gdyby przejście dla pieszych na ulicy Odrodzenia było oświetlone do wczorajszej tragedii by nie doszło, na pewno zmniejszyłoby ryzyko.

Pod naszą publikacją o wypadku na Odrodzenia Czytelnicy pisali:

„Tyle się mówi o doświetleniu przejść dla pieszych ale głąby za to odpowiedzialne mają to w dupie ciągle ta oszczędność, tylko na koniec roku dają sobie grube nagrody” – napisał Pan Dariusz (słowa wulgarne pominęliśmy)

„Ostatnio jechałam tamtędy i przez myśl mi przeszło ze nie słyszałam tutaj o wypadku z pieszym … dlaczego oświetlenie na całej tej ulicy jest tragiczne !!!!! Przykro ze tak się stało” – napisała Pani Ania.

„Tam na Odrodzenia jest tak ciemno, że tragicznie widać pieszych szczególnie w taka pogodę.. biedna kobieta „- napisała Pani Karolina.

„Sama jestem kierowcą i przepuszczam pieszych nie tylko na przejściu ,ale fakt jest taki że za mało oświetlone są przejścia i piesi chodzą w ciemnych ciuchach i ich nie widać” – napisała Pani Marzena.

Mówi się Polak mądry po szkodzie, mamy jednak poważne wątpliwości, czy dotyczy to także naszych włodarzy, bo jak pokazują wcześniejsze lata, to elbląski polityk głupi przed szkodą i po szkodzie.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze