Zdrożeje elektroniczne palenie! Sejm poparł rządowy projekt nowelizacji ustawy o tej akcyzie. Nocne głosowanie sprawi, że palacze za każdy mililitr specjalnego płynu zapłacą o 50 gr więcej.

Nowe prawo zacznie obowiązywać dopiero od 2019 r. Ustawa przewiduje jednak i później zwolnienia od tego podatku akcyzowego kiedy np. taki płyn przywieziemy do Polski w bagażu osobistym.

Wprowadzenie akcyzy oznacza też, że płyny do e-papierosów będą od 2019 r. traktowane tak samo, jak papierosy i tytoń. Importerzy i producenci będą je musieli zatem banderolować.

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

W uzasadnieniu do projektu resort finansów powoływał się na przypadek Włoch, gdzie akcyza na e-papierosy wynosi 0,385 euro za mililitr. Prognoza na 2017 rok zakłada wpływy do włoskiego budżetu na poziomie 5 mln euro, choć pierwotnie spodziewano się ich na poziomie 86 mln euro.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Źródło: WP/PAP

Komentarze