Przedświąteczne zakupy w sieci? Uwaga. Oszuści rozsyłają fałszywe maile – ostrzega portal Wirtualna Polska.

Przedświąteczny okres to niestety żniwa dla oszustów. Cyberprzestępcy próbują wykorzystać zamieszanie związane z zakupami prezentów. Uważajcie na nowe oszustwo.

Powiadomienie o planowanej wizycie kuriera”, „Powiadomienie o nadejściu przesyłki”, „Wkrótce odwiedzi Cię kurier!” – takie maile trafiają w ostatnich godzinach do tysięcy Polaków – czytamy na portalu Wirtualna Polska.

Jak donosi serwis WP: oszust podszywa się pod firmy kurierskie: Geis, DPD czy UPS. W fałszywej wiadomości informuje o zbliżającej się przesyłce. By zobaczyć szczegóły dotyczące zamówienia, potencjalna ofiara musi pobrać i otworzyć załącznik. W nim rzecz jasna nie ma informacji na temat zbliżającej się paczki, tylko złośliwe oprogramowanie. Uruchamiając pobrane pliki instaluje się ransomware, które szyfruje dyski i żąda okupu.

Na pułapkę bardzo łatwo dać się nabrać. Przed świętami wiele osób woli uniknąć kolejek w sklepach i robi zakupy przez internet. Paczek jest więc sporo, a czasami nie pamiętamy, o jaką przesyłkę może chodzić. I z ciekawości rozpakujemy plik od fałszywego kuriera..

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze