Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Akta Krzysztofa Olewnika zaginęły w Elblągu. Prokuratura umorzyła śledztwo!
Społeczeństwo Wydarzenia

Akta Krzysztofa Olewnika zaginęły w Elblągu. Prokuratura umorzyła śledztwo!

fot. TVN24

Akta Krzysztofa Olewnika zaginęły w Elblągu. Prokuratura umorzyła śledztwo! Prokuratura Okręgowa w Szczecinie umorzyła śledztwo w sprawie zaginięcia dokumentów z elbląskiego sądu.

Krzysztof Olewnik został uprowadzony w październiku 2001 r. ze swojego domu na obrzeżach Drobina. Miał wówczas 25 lat, był synem znanego przedsiębiorcy z Płocka, więc od początku podejrzewano, że za sprawą może kryć się chęć wymuszenia okupu.

Po dwóch dniach od uprowadzenia porywacze zażądali 300 tys. dolarów od rodziny Krzysztofa Olewnika. Mimo jeszcze wielokrotnych kontaktach porywaczy z rodziną policji nie udało się namierzyć sprawców.

W 2013 roku porywaczy otrzymali okup w postaci 300 tysięcy euro. Dwa miesiące później zamordowali Krzysztofa Olewnika a następnie zakopali.

Dopiero w 2006 roku śledczy dotarli do zwłok mężczyzny, które zakopane były pod Ostrołęką.

Zbiegi okoliczności?

Sprawa Krzysztofa Olewnika od samego początku budziła ogromne kontrowersje. Zaczęło się od oględzin w jego domu, które były prowadzone bez wymaganego nadzoru prokuratorskiego. Jak później się okazało w mieszkaniu pojawiały się osoby, które nie były związane z grupą dochodzeniowo-śledzą.

Chaos i zamieszanie, te dwie cechy doskonale opisują dochodzenie ws Krzysztofa Olewnika. Co jakiś czas do sprawy był przydzielany był inny prokurator, co jeszcze bardziej zaskakujące w zespole zajmującym się sprawą umieszczono policjanta, który bawił się w domu porwanego w noc poprzedzającą jego zaginięcie.

To nie koniec serii dziwnych zdarzeń. W 2004 roku w niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego okolicznościach zniknął radiowóz z najważniejszymi dokumentami dotyczącymi śledztwa. Radiowóz został ukradziony z centrum Warszawy, o tym gdzie stał i co w nim było wiedziała zaledwie garstka osób.

Porywaczy dopadł seryjny samobójca

Trójka uznanych za winnych porwania Krzysztofa Olewnika w latach 2007-2009 w swoich celach dokonała samobójstwa. W nie do końca jasnych okolicznościach przed złożeniem kluczowych zeznań zmarł świadek koronny. Śledczy uznali, że dostał on zawału serca.

Tajemnicza śmierć zastępcy Komendanta

Nie tylko samobójstwa porywaczy budziły wątpliwości, kolejna tajemnicza śmierć dotyczy Macieja Książkiewicz, zastępcę komendanta Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu.

Maciej Książkiewicz nadzorował pracę grupy operacyjnej, która namierzała porywaczy. Mieszkał w ogromnej posiadłości pod Płockiem. Miał umrzeć krótko po zabójstwie Krzysztofa, jednak – według późniejszych ustaleń śledczych – nie powiadomiono o niej mundurowych i nie przeprowadzono sekcji jego zwłok, a ciało skremowano.

Śledztwo w sprawie domniemanego sfingowania przez niego własnej śmierci umorzono. Próbował ją potwierdzić jeden z detektywów, lecz szybko został aresztowany.

Poza trójką porywaczy jak dotąd nikt w sprawie Olewnika nie poniósł żadnych konsekwencji. Trwały co prawda postępowania związane z policjantami i prokuratorami, ale albo kończyły się umorzeniami z powodu niestwierdzenia popełnienia zabronionych czynów, albo następowało przedawnienie ich karalności. Mimo to rodzina zamordowanego wciąż walczy o to, by wobec niektórych z nich wyciągnąć konsekwencje, choć od uprowadzenia minęło już 16 lat.

Akta Krzysztofa Olewnika zaginęły w elbląskim sądzie!

Ten wątek sprawy dotyczy badań zwłok, które przeprowadzono w 2008 r. Pojawiły się wtedy wątpliwości, czy to na pewno szczątki Krzysztofa. Według śledczych biegły oraz szefowa laboratorium olsztyńskiej komendy wojewódzkiej mieli wtedy zataić, że jedna z próbek DNA z ciała różniła się od innych, a potem nie wykonać ponownych badań, mimo że powinni to zrobić przy rozbieżnych wynikach. O ich ewentualnej winie miał rozstrzygnąć Sąd Rejonowy w Elblągu, jednak w 2015 r. zginęły cztery tomy akt tej sprawy.

Akta później co prawda odtworzono dzięki ich kopiom, ale to, czemu zginęły i czy doszło w tym przypadku do przestępstwa, starała się ustalić Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

„– Śledztwo było prowadzone w kierunku przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza. Zostało umorzone z uwagi na brak znamion czynu zabronionego” – powiedziała Onetowi Joanna Biranowska-Sochalska, rzeczniczka szczecińskiej prokuratury okręgowej.

– Nie jest to jednak decyzja prawomocna. Zostało na nią złożone zażalenie, w związku z czym prokuratura oczekuje na rozstrzygnięcie tej sprawy przez sąd. Nie będziemy informować o szczegółach tego śledztwa, dopóki nie zapadnie prawomocna decyzja – dodała w rozmowie z Onetem Joanna Biranowska-Sochalska, rzeczniczka szczecińskiej prokuratury okręgowej.

Źródło Onet/oprac. Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze

About the author

Łukasz Nosarzewski

Dziennikarz, Redaktor Naczelny portalu ExpressElblag.pl

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Lis   Sty »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.