Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Martynka dzięki Wam dostała wymarzony fotelik!
Społeczeństwo Wydarzenia

Martynka dzięki Wam dostała wymarzony fotelik!

Zdjęcie nadesłane

Martynka dzięki Wam dostała wymarzony fotelik! Elblążanie po raz kolejny udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, za pomoc dziękują rodzice Martynki, my dziękujemy Czytelnikom.

Zbiórkę dla Martynki zainicjowała Anna Parzyńska, elblążanka. Rehabilitacyjny fotelik samochodowy ze specjalistycznym wyposażeniem dostosowany do dziecka niepełnosprawnego ułatwi Marynce bezpieczne podróżowanie.

Cena całkowita fotelika wyniosła 8200 zł. Martynka do tej pory nie mogła być bezpiecznie przewożona, to się zmieniło dzięki ludziom, którzy włączyli się w akcję.

Pamiętam ten dzień jak dziś!

Choć było to ponad 12 lat temu. Analizowałam go tysiące razy. Zastanawiałam się, co by było, gdybym nie odwróciła się wtedy, gdybym zawołała córeczkę chwilę wcześniej. Dziś staram się koncentrować się na tym, co jest, na tym, żeby zrobić wszystko, by Martynce było jak najlepiej, choć natrętne myśli czasem wracają. Wiem, że to był wypadek… Wiem, że rozpacz i załamywanie rąk nie pomoże w żaden sposób mojej córce.

Czasem tylko wraca do mnie jedno wspomnienie – echo słowa „mama”. Wtedy Martynka miała 2 lata i już mówiła, pamiętam te niezdarne próby, strzępki słów, nieskładne, ale i tak najpiękniejsze dla mnie zdania. Dzisiaj ma lat 14 i nie mówi, choć wiem, że wszystko rozumie. Nie chodzi, nie siada samodzielnie. Wtedy umiała biegać szybko jak strzała. To ją zgubiło…

Nigdy się nie oddalała

Aż do wtedy… To był 28 czerwca 2004 roku. Od rana była marudna, mówiła, że chce wyjść na podwórko, iść do babci. Powiedziałam, że za chwilę, tylko najpierw niech coś zje. Taki był plan – obiad, a potem pójdziemy się bawić. Krzątałam się przy garnkach. Gdy podniosłam głowę i zobaczyłam, że dziecka nie ma, nie miałam nawet chwili na panikę, na czarne myśli, na strach. Szarpnęłam tylko drzwi i wybiegłam na podwórze, które było puste… Nie wiem, jak to się stało, że od razu pobiegłam do stawu. Dziś myślę, że kierował mną wtedy Bóg – Martynka nigdy nie interesowała się wodą, nie chodziła tam.

Nie wiem, dlaczego tego dnia tam postanowiła tam pobiec. Nie wiem, jakim cudem wpadła do wody. Być może potknęła się, wychyliła i straciła równowagę? Wiem natomiast jedno – gdybym spóźniła się choć sekundę, zapewne nie czytałbyś dzisiaj tej historii, bo ja nie byłabym już mamą, nie miałabym córki…

Ten moment, gdy na jasnej tafli wody zobaczyłam kolorową plamę – koszulkę Martynki… To były ułamki chwil, ale wydawało mi się, że cała wieczność minęła, zanim dobiegłam do swojego dziecka. Woda unosiła ją przy samym brzegu. Wyciągnęłam Martynkę. Mokra, sina na buzi, nie oddychała… Dalej niewiele pamiętam. Wiem, że cały czas reanimowałam swoje dziecko, że płakałam i zawodziłam jej imię. Byłam jak w transie. Wiem, że ktoś wezwał karetkę, że przyjechała po kilkunastu minutach. Lekarze oderwali mnie od dziecka i zabrali ze sobą Martynkę. Krzyczałam, wyrywałam się. Nie pozwolili pojechać razem z nią…

Kiedy wpadłam do szpitala, okazało się, że Martynka żyje, ale nie została zaintubowana w karetce, zrobiono to dopiero później, gdy dojechała na miejsce. Wypadek sprawił, że doszło do zatrzymania krążenia. Prawdopodobnie ustało na 15 minut, może nawet więcej… Przy niedotlenieniu mózgu to jak 15 lat, każda sekunda ma znaczenie. „Mamy ją, teraz wszystko w rękach Najwyższego” – powiedział mi lekarz.

Miał być tort, a była walka o życie

Martynka następnego dnia miała obchodzić swoje drugie urodziny. Miał być tort, goście, dmuchanie świeczek, prezenty, zabawki owinięte w błyszczący papier… Był szpital. Była dramatyczna walka o to, czy moje dziecko przeżyje. Były prognozy lekarzy, że mam się przygotować na to, że Martynka będzie rośliną, dzieckiem leżącym, niemówiącym, nierozumiejącym.

Minęło 10 lat

Nikt nie dawał Martynce żadnych szans… ale ona żyje i codziennie zadziwia nas swoją siłę. Każdy dzień od wypadku jest walką o Martynkę, o jej zdrowie, sprawność. Skutki tonięcia pozostały do dziś w postaci encefalopatii niedotlenieniowej – Martynka jest opóźniona w rozwoju, ma niedowład wszystkich czterech kończyn, padaczkę. Nie chodzi, nie jest w stanie nawet samodzielnie utrzymać głowy, siedzi w wózku z podparciem. Ma takie napięcie w mięśniach, że przez rok nawet nie mogłam założyć jej bucika, tak miała wygiętą stópkę. Bezustannie ją rehabilitujemy – codziennie ma dwugodzinną rehabilitację oddechową i godzinny masaż leczniczy.

Wiem, że spotkała nas tragedia, ale na co dzień nie myślę o wypadku – nie zmienię już tego, co się stało, nie cofnę czasu. Nauczyłam się dostrzegać w codzienności dobre chwile. Zamiast rozpaczać cieszę się, że moje dziecko przeżyło. Jest niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie, ale jest, żyje! Po wypadku skontaktowała się z nami mama chłopca, który topił się tak jak moja córeczka.

Jego serduszko zatrzymało się na dwie minuty, o wiele krócej niż Martynki… Tymczasem jest w śpiączce wegetatywnej, mruga tylko oczkami. To, że z Martynką jest kontakt, że patrzy na mnie, śmieje się, że reaguje na mój głos, że mogę się z nią pobawić, przy tak ogromnym niedotlenieniu, jakie przeżyła, to cud. Co więcej, istnieje sposób, żebym mogła się z nią jeszcze lepiej porozumieć! To tzw. C-eye, system komunikacji alternatywnej za pomocą wzroku – dzięki ruchom gałek ocznych można tworzyć słowa i komunikaty. Martynka korzystała z niego przez chwilę i rezultaty były fenomenalne!

Przy wydatkach na rehabilitację Martynki możemy tylko pomarzyć o zakupie tego urządzenia. Najbardziej brakuje mi właśnie kontaktu z nią, bo pamiętam, jak kiedyś mówiła, a potem w jednej sekundzie to wszystko zgasło… C-eye to szansa, by znów się z nią porozumieć. Nigdy nie odzyskam swojego dziecka sprzed wypadku, ale może znowu mi coś powiedzieć… „chodź”… „kocham cię”… „mamo” – marzę tylko o tych słowach, takich, o jakich marzy każda matka. To nic, że nie Martynka nie powie mi ich sama, tylko za pomocą sprzętu… Wystarczy, że wiem, że będą płynąć prosto z jej serca.

Red.

Reklamy

Komentarze

About the author

Łukasz Nosarzewski

Dziennikarz, Redaktor Naczelny portalu ExpressElblag.pl

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« Lis   Sty »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.