Ilustracja do tekstu/pixabay

Drukują coraz więcej części zamiennych do człowieka. Wśród nich elblążanin! W Trójmieście spotkali się ludzie, którzy potrafią drukować części zamienne do człowieka. Wśród nich znalazł się Wojciech Wojtkowski.

Przypomnijmy Wojciech Wojtkowski z Elbląga drukuje modele serc pacjentów, na których lekarze planują skomplikowane operacje kardiochirurgiczne. Jako pierwsze w Polsce powstało serce jego syna. Wojciech Wojtkowski zajął się tą technologią z powodu choroby dziecka. Syn niestety nie doczekał operacji, zmarł. Pan Wojciech od tego czasu pomógł wielu małym pacjentom, drukując ich serca z plastiku.

Drukowali model serca w 3D przez 14 godzin

– Do tej pory w medycynie i w biomechanice tworzono modele i wydruki 3D układów kostnych. Nam udało się utworzyć algorytmy tkanek miękkich, potrzebne do stworzenia trójwymiarowego modelu serca. Trudność polegała na tym, by „oddzielić”, wyodrębnić tkanki serca w obrazie pokazującym wiele rodzajów tkanek miękkich. Dzięki temu kardiochirurdzy mogą zobaczyć konfiguracje serca z naczyniami jeszcze przed operacją – tłumaczy Wojciech Wojtkowski.

Wojciech Wojtkowski pracuje w Elbląskim Parku Technologicznym a ponieważ Park dysponuje drukarką 3D, poprosił dyrekcję o pomoc w wydrukowaniu modelu serca. –Drukowanie modelu trwało 14 godzin, a przygotowanie algorytmów dwa miesiące – wyjaśnia programista.

Konferencja „Druk 3D w służbie medycyny” obywa się w parkach naukowo-technologicznych w Gdyni i Gdańsku, gdzie znajdują się pracownie druku 3D. Podczas pierwszego dnia imprezy, zaplanowanej w przestrzeniach Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, uczestnicy dowiedzieli się, jak trójwymiarowe modele z drukarek 3D można wykorzystać do celów badawczych, diagnostycznych, terapeutycznych lub edukacyjnych. O drukowaniu modeli przedoperacyjnych opowiedzieli specjaliści ze Szpitala w Ochojcu oraz naukowcy Politechniki Śląskiej. O tym jak drukuje się serca małych pacjentów opowiadał ww programista Wojciech Wojtkowski z Elbląga – poinformowało Radio Gdańsk.

Źródło: Radio Gdańsk

Komentarze