Ilustracja do tekstu (Archiwum Express Elblag)

Akcje prewencyjne drogówki w Elblągu odnoszą sukces! Taką tezę można postawić po policyjnym podsumowaniu weekendu w Elblągu, bowiem policjanci podczas weekendu zatrzymali tylko jednego nietrzeźwego kierowcę, zazwyczaj jest ich kilku!

„Funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili 204 badania kierujących na zawartość alkoholu. Zatrzymano 1 pijanego kierowcę” – poinformował nas kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Do tego wyniku przyczyniły się prewencyjne działanie drogówki ale również elbląscy kierowcy, którzy coraz częściej pomagają policjantom w walce z pijanymi kierowcami.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu sprawdzają trzeźwość u kierowców codziennie, nie są jednak w stanie sprawdzić wszystkich, tutaj mogą liczyć coraz częściej na mieszkańców Elbląga, którzy widząc podejrzane i niebezpieczne manewry na drogach coraz częściej informują o tym policjantów.

Policja w Elblągu z rosnącej świadomości u ludzi się cieszy i apeluje do osób, świadków sytuacji, w których zachodzą podejrzenia, że kierowca jest pijany o natychmiastowe przekazywanie tej informacji. Policja na każdy taki sygnał zareaguje!

Jazda po alkoholu – kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Zdarza się, że kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę samochodu nie są świadomi, że podczas badania alkomatem w czasie kontroli drogowej wynik może być dodatni. W zależności od tego co wykaże alkomat kierowca zostanie ukarany. Jeżeli alkomat wykaże od 0.1 do 0.25 mg/ml w wydychanym powietrzu to kierowca będzie miał duże szczęście i zostanie ukarany jak za wykroczenie. Taka ilość alkoholu we krwi określana jest jako stan po spożyciu alkoholu.

Jednak jeśli wartość na alkomacie wskaże wynik powyżej 0,25 mg/ml to będzie oznaczało, że sprawca popełnił przestępstwo, prawo jazdy zostanie zatrzymane i przesłane do starosty a sprawa zostanie skierowania do rozpatrzenia przez Sąd.

Kara za wykroczenie

a/ areszt od 5 do 30 dni,
b/ grzywna od 50 zł do 5 000 zł,
c/ utrata uprawnień od 6 miesięcy do 3 lat.

Kara za przestępstwo:

a/ grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3,
b/ obowiązkowo każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu będzie musiał zapłacić co najmniej 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
c/ zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze