Ilustracja do tekstu

Pokoje dla matek i toaleta obowiązkowe od stycznia! Od stycznia wchodzą w życie zmiany w przepisach budowlanych. Branża handlowa odczuje m.in. konieczność tworzenia toalet oraz zmiany w tworzeniu parkingów.

Zgodnie z nowym prawem, w każdej placówce handlowej i usługowej powyżej 100 mkw. musi funkcjonować toaleta. Ponadto zmienione zostaną przepisy o szerokości miejsca parkingowego. Będą musiały mieć co najmniej 2,5 metra, a nie tak jak obecnie 2,3 metra. Z drugiej strony zliberalizowano przepisy co do minimalnej odległości parkingu od budynku.

Zmiany czekają również właścicieli budynków handlowych i usługowych o powierzchni ponad 1000 mkw. oraz stacji paliw o powierzchni ponad 100 mkw. Od stycznia będą musiały w nich działać pokoje dla matek karmiących i przewijaki dla niemowląt.

Jedynym sposobem na „ominięcie” przepisów jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę do końca br.

Przypomnijmy, że Lidl otwiera już sklepy o podwyższonym standardzie, gdzie dla klientów dostępne będą m.in. kąciki zabaw dla dzieci, darmowe WiFi, czy toalety dla klientów. Niestety na tego typu udogodnienia Polacy będą musieli jeszcze poczekać. Sklepy o podwyższonym standardzie powstają w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Chorwacji i we Włoszech.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Komentarze