Ilustracja do tekstu/fotolia

W Elblągu przekroczony poziom groźnego dla zdrowia bezno(a)pirenu! Tak wynika z raportu służb ochrony środowiska, podsumowującego ostatnie pięć lat.

Benzo(a)piren jest przyczyną chorób układu oddechowego i nowotworów. Za zanieczyszczanie powietrza odpowiadają sami mieszkańcy. Chodzi o palenie węgla, drewna, koksu i odpadów – wyjaśnia Krystyna Wątroba z Inspekcji Ochrony Środowiska.

Jego poziom jest przekraczany tylko okresowo, wtedy powietrze w Elblągu jest kwalifikowane do klasy C, w pozostałej części roku do klasy A. Dopuszczalne zanieczyszczenie wg wskaźników wynosi 1 nanogram na metr sześcienny, w Elblągu wartość ta wynosiła 2.

enzo(a)pireny występują w dymie podczas spalania niecałkowitego, m.in. w dymie tytoniowym (dym z 1 papierosa zawiera 0,16 μg tej substancji), w smogu powstającym w wyniku niskiej emisji – przede wszystkim wskutek spalania węgla, w mniejszym stopniu – śmieci (najczęściej tworzyw sztucznych) oraz także częściowo jako emisje transportowe. Stężenie benzopirenów w powietrzu jest jednym z parametrów oceny jakości powietrza. Z powodu obecności w dymie, benzopireny dostają się do żywności podczas wędzenia potraw.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze