Ilustracja do tekstu/Express Elblag

„Tata bije mamę”. Dramatyczny telefon dziecka do policji. Dziś, 20 listopada przed godziną 19.00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Elblągu odebrał telefon od dziecka, które poinformowało o przemocy w jego rodzinnym domu.

„Tata bije mamę” – powiedziało dziecko w rozmowie z Dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. W tle było słychać krzyki.

Elbląska policja zlokalizowała dokładny adres zamieszkania, z którego dziecko wykonało telefon. Na miejsce został wysłany patrol policji, w tej chwili funkcjonariusze policji prowadzą czynności.

Przemoc domowa to wszelkie incydenty gróźb, przemocy lub nękania między osobami dorosłymi, którzy żyją w związku partnerskim lub są członkami tej samej rodziny.

Tak rozumiana przemoc domowa jest przestępstwem. Reguluje to kodeks karny w art. 207 Zgodnie z tym, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osoba najbliższą lub nad inną osoba pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osoba nieporadna ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestępstwo znęcania się jest ścigane z urzędu, nie jest więc wymagana skarga osoby pokrzywdzonej.

Dotyka ona głównie kobiety i dzieci. Wiele z ofiar ze wstydu lub ze strachu nie prosi o pomoc. A to błąd, bo takie zachowanie tylko rozzuchwala sprawcę. W związku z tym kilka rad jak możesz z tym walczyć:

Nie łudź się, że zachowanie, jakiego doświadczyłaś, to był jednorazowy wybryk i sprawca zrozumie, iż źle zrobił. Jeśli partner się awanturuje lub cię bije, wezwij policję

Możesz też uczulić sąsiadów, by dzwonili na policję, ilekroć usłyszą niepokojące odgłosy z twojego mieszkania

Jeżeli chcesz, by sprawca został ukarany, musisz złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub pisemny wniosek o ściganie

Nie ukrywaj przed rodziną i sąsiadami, że jesteś bita i poniżana. Nawet, gdy nie byli bezpośrednimi świadkami, mogą również potwierdzić, że jesteś ofiarą przemocy. Zrób obdukcję lekarską. Jest bezpłatna. Lekarz w zaświadczeniu opisze obrażenia ciała i poda ich prawdopodobną przyczynę. Osoba dotknięta przemocą ma prawo także do bezpłatnego poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego, rodzinnego

Pomocy udzieli Tobie policja w Elblągu

Policjanci interwencyjni oraz dzielnicowi sporządzają tygodniowo około 10 dokumentacji tzw. Niebieskiej Karty. Dotyczy ona przemocy domowej i zajmują się nią później zespoły interdysyplinarne. – „Bardzo często sprawy znęcania, kończą się aresztem już nawet na etapie samego postępowania przygotowawczego” – mówi asp. szt. Jarosław Graman z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu.

– „Chodzi właśnie o to, aby odizolować sprawcę od ofiary. Spotkałem się niejednokrotnie z sytuacją, że trzeba nawet kilku lat aby ofiary przerwały milczenie i wyciągnęły rękę po pomoc. My właśnie takiej pomocy im udzielamy” – dodał  asp. szt. Jarosław Graman z Wydziału Prewencji Kryminalnej i Wykroczeń KMP w Elblągu

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze