Ilustracja do tekstu/fotolia

Te historie elblążan przerażają… „Mój mąż nie wytrzymał napięcia i zmarł”. Wczoraj na naszych łamach opisywaliśmy Wam historię walki mieszkańca Elbląga z ZUSem, po publikacji otrzymaliśmy od Was wiele telefonów i listów.

„W 2007 roku mój mąż ciężko zachorował na serce był zarejestrowany do przeszczepu. ZUS wydał decyzję człowiekowi tak ciężko choremu, że po 25 latach pracy jest trwale niezdolny do pracy ale renty nie dostanie i mąż nie wytrzymał takiego napięcia i po 2 tygodniach reanimacji zmarł. A po jego śmierci poszłam do ZUS po rentę rodzinną dla dzieci i okazało się, że naliczono im rentę z renty ojca bo renta jemu się należała tylko pani w ZUS źle popatrzyła. Zabiła ojca dzieciom i jeszcze nie była ukarana, pracuje do dziś” – napisała do nas Pani Barbara.

To niestety nie jedyna dramatyczna historia, z którą z nami się podzieliliście:

„W 2011 otrzymywałem świadczenie rehabilitacyjne. Po ukończeniu półrocznego okresu pobierania tego świadczenia złożyłem wniosek o kolejne podobne świadczenie na pół roku. Urzędnik z ZUS w Elblągu w momencie składania przeze mnie wniosku polecił mi, abym złożył również wniosek o rentę co też uczyniłem. Był to z mojej strony fatalny błąd jednakże uczyniłem tak, gdyż traktowałem urzędnika ZUS jako osobę godną zaufania, która swoją osobą reprezentuje powagę tej instytucji” – napisał do nas mieszkaniec Elbląga

„Schody zaczęły się gdy odmówiono mi świadczenia rehabilitacyjnego, a zgodnie z „zaleceniem” pracownika ZUS złożyłem wniosek o rentę. Nie ukrywam (tak podejrzewam), iż ze strony urzędnika ZUS było to celowe wprowadzenie mnie w błąd i wykorzystanie moich problemów w taki sposób, aby moja sprawa nie poszła dalej i abym świadczenia nie otrzymał” – dodaje w rozmowie z nami elblążanin.

„Czułem się jak w labiryncie – nie mogłem zrobić nic. ZUS przetrzymywał mój wniosek o rentę. Nie mogłem korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego. Musiałem więc płacić za każdą wizytę u lekarza. Leki również kupowałem bez refundacji.

Aby jakoś wiązać koniec z końcem, musiałem się zadłużać. Nie miałem z czego żyć, a moje długi i zobowiązania rosły z miesiąca na miesiąc. Prosiłem o pomoc przyjaciół. Pożyczali mi drobne kwoty. Byłem częstym gościem firm pożyczkowych. Chciałem palnąć sobie w łeb” – opowiada nam mieszkaniec Elbląga.

Postulaty obywatelskie „Dobra Zmiana w ZUS” – Dla Premier Beaty Szydło

1. Wprowadzenie jednolitego powszechnego i sprawiedliwego systemu (likwidacja przywilejów grup zawodowych)

2. Wprowadzenie w ustawie o ubezpieczeniach społecznych zasady jawności postępowania takiej jaka obowiązuje w kodeksie postępowania cywilnego.

3. Wprowadzenie zasad odpowiedzialność za udokumentowane błędy urzędników pracujących w ZUS

4. Wprowadzenie badania kompetencji poprzez system testów wiedzy pracowników ZUS aby pracowały tam osoby przygotowane merytorycznie posiadające wiedzę a nie tylko znajomości.

5. Wprowadzenie dla wojewodów mechanizmów kontroli ZUS

6. Wprowadzenie zewnętrznych konkursów na stanowiska w ZUS np. Poprzez państwowy egzamin zdawany w urzędzie wojewódzkim w miejsce „konkursów na stanowiska” organizowanych przez oddziały ZUS

7. Wprowadzenie dla urzędników ZUS bezwzględnego zakazu członkostwa w partiach politycznych czy młodzieżówkach tych partii.

8. Likwidacja Funduszu Pracy który finansowany jest ze składek ZUS. Powstanie na jego miejsce Funduszu wsparcia demografii, który wspierałby finansowanie rządowego programu 500+. Fundusz pracy finansuje urzędy pracy.

9. Wprowadzenie możliwość uznawania przez ZUS orzeczeń wydawanych prze Powiatowe Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności

10. Likwidacja świadczenia rehabilitacyjnego i wprowadzenia w jego miejsce tzw Renty rehabilitacyjnej. Osoba chora, lecząca się nie może w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego pracować przez co też nie ma powrotu po rehabilitacji i zakończeniu świadczenia do pracy. Renta rehabilitacyjna umożliwiałaby jednoczesną pracę i rehabilitację oraz co najważniejsze wpływy ze składek do ZUS

11. Usprawnienie orzecznictwa ZUS poprzez wydawanie orzeczeń na minimalny okres trzech lat a w przypadku chorób przewlekłych i trwałej niezdolności do pracy rent na okres od 5 lat.

12. Bezwzględny zakaz zatrudniania rodziny oraz osób spokrewnionych ze sobą w jednym oddziale ZUS

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze