fot. materiały promocyjne

Ruszyła Szlachetna Paczka w Elblągu! Poznaj rodziny. Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. A my tworzymy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

Szlachetna Paczka to najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. Szlachetna Paczka łączy to wszystko.

Poznaj rodziny z Elbląga

Pani Jolanta (50 l.) wraz z mężem Krzysztofem (53 l.) wychowują syna Przemysława(19 l.)

Pani Jolanta i pan Krzysztof chorują od młodych lat.Pani Jolanta ma upośledzenie umysłowe stopnia znacznego, epilepsję i ciężką depresję.

Pan Krzysztof przeszedł chorobę Heinego-Medina za młodych lat, a później wylew, po którym ma niedowład lewej strony.Dopóki żyła mama pana Krzysztofa, to pomagała im finansowo, a teraz są zdani sami na siebie. Rodzina żyje dzięki rentom pana Krzysztofa i pani Jolanty.Po odliczeniu kosztów leczenia i utrzymania mieszkania, pozostaje im 284 zł na osobę miesięcznie.Syn Przemysław też jest chory-upośledzenie umysłowe lekkie i zaczyna się epilepsja. Uczy się w szkole specjalnej.

Są ze sobą szczęśliwi, kochają się. Bardzo chcą żeby syn Przemysław nauczył się zawodu, ale zajmie mu to jeszcze conajmniej dwa lata. Nie chcą żeby był uzależniony od kogoś jak ich zabraknie.

Wśród najważniejszych potrzeb rodzina wymienia pralkę automatyczną,ponieważ aktualna jest cała zardzewiała i przecieka,oraz odzież,ponieważ rodzinie bardzo jej brakuje.

Pan Jan (62 l.) wraz z żoną Bożeną (46 l.) wychowują córkę Karinę (17 l.) i syna Kamila (15 l.)

Sytuacja rodziny jest bardzo ciężka.Pan Jan wcześniej pracował jako murarz na budowach,ale od lat choruje.Trudno jest jemu w wieku 62 lat otrzymać jakąkolwiek pracę. Pan Jan choruje na marskość wątroby,otrzymuje stały zasiłek z MOPS-u w wysokości 157zł, Pani Bożena i córka Karina chorują na epilepsję.Karina chodzi do szkoły specjalnej.Żona Bożena ,ze względu na chorobę otrzymuje rentę(464zł).

Ze względu na postępującą epilepsję u żony i córki Kariny pan Jan się nimi opiekuje.Karina otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne 153 zł. Syn pana Jana Kamil uczęszcza do gimnazjum. Dopóki wspólnie z nimi żyła mama Pana Jana, pomagała finansowo. Obecnie po odjęciu kosztów utrzymania pozostaje około 328zł na osobę.

Cała rodzina wierzy, że po przejściu Pana Jana na emeryturę, sytuacja rodziny znacząco się poprawi. Rodzina mimo trudności losu i chorób jest uśmiechnięta i pełna pogody ducha. Patrzą optymistycznie w przyszłość Kamila, który obecnie uczy się bardzo dobrze w gimnazjum.

Rodzina wśród najważniejszych potrzeb wymienia żywność, przez wgląd na dietę Pana Jana. Rodzina potrzebuje także obuwia, ponieważ obecne są już za małe. Wszyscy marzą także o telewizorze, gdyż obecny jest już bardzo wysłużony i nie działa poprawnie.

Pan Kazimierz (61 l.) jest samotnym bardzo pozytywnym i otwartym mężczyzną.

Przez wiele lat nadużywał alkoholu. Sześć lat temu, gdy było już bardzo ciężko poprosił kolegę o pomoc i pojechał na terapię. Obecnie od tego czasu nie pije i jest zapraszany przez terapeutów jako żywy przykład tego, że można się zmienić i zacząć inaczej żyć. Pan Kazimierz ma II gr. inwalidzką, utrzymuje się z zasiłku w wysokości 604 zł. Mieszka w jednym pokoju u swojej siostry, za który płaci część czynszu. Po odliczeniu kosztów mieszkania i lekarstw pozostaje mu miesięcznie 154 zł.

Pan Kazimierz bardzo lubi zwierzęta, a jego hobby to wędkarstwo. Sam przyznaje, że to jego odskocznia. Gdy przychodzi trudniejszy czas, by wytrwać w swoim postanowieniu nie picia alkoholu, ucieka na ryby i tam jego myśli uspokajają się. Jest dumny z tego, że teraz potrafi powiedzieć „nie”. Wie jak bardzo podła jest choroba alkoholowa i ma nadzieję, jak mówi, trzymać fason do końca i już nie zbłądzić.

Wśród najważniejszych potrzeb Pan Kazimierz wymienia żywność, a także odzież i obuwie, ponieważ nie stać go na zakup nowych.

Pani Barbara (39 l.) i Pan Wojciech (43 l.) wychowują sześcioro synów: Patryk (18 l.) Krzysztof (17 l.) Jakub (14 l) Dominik (12 l.) Nikodem (8 l.) i Oliwier (4 l.)

Sytuacja rodziny pogorszyła, kiedy to Pan Wojciech zachorował na HCV i do dzisiejszego dnia nie ma dawcy do przeszczepu wątroby.

Przez chorobę Głowa rodziny nie może pracować, w związku z tym był zmuszony zamknąć prowadzoną przez siebie, działalność. Pani Barbara po zachorowaniu męża poszła do pracy na 1/2 etatu. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jest w 6 m-cu ciąży. Rodzina obecnie utrzymuje się z zasiłków, pracy, oraz alimentów na dzieci (4657.00 zl) . Po opłaceniu rachunków, rodzinie pozostaje około 488 zł na osobę.

Mimo przeciwności losu oraz poważnych chorób rodzina optymistycznie patrzy w przyszłość. Wszyscy bardzo się kochają, cieszą się z każdego wspólnie spędzonego dnia. Najważniejszą Ich wartością jest rodzina i wzajemna miłość.

Rodzina wśród najważniejszych potrzeb wymienia węgiel/2 tony/ ponieważ mieszkają w mieszkaniu ogrzewanym piecem, a nie zawsze starcza pieniędzy na opał. Rodzina potrzebuje także odzieży i żywności.

Pani Barbara (54 l.) i pan Andrzej (56 l.) są pogodnym małżeństwem.

Po wychowaniu swoich dzieci mieszkają sami.

Rodzina do niedawna pomimo skromnej sytuacji radziła sobie dobrze. Jednak niedawno pani Barbara uległa wypadkowi (potrącił ją samochód) a także przeszła operację gardła.

W dniu wyjścia ze szpitala, po otwarciu drzwi do domu okazało się, że ich mieszkanie płonie. Pożar spalił cały ich dobytek. Od tego czasu rodzina tymczasowo mieszka w małym pokoiku u siostry pana Andrzeja. Rodzina żyje dzięki emeryturze Pana Andrzeja (1740 zł). Miesięczny dochód na jednego członka rodziny – po odliczeniu kosztów leczenia i kosztów utrzymania mieszkania (1045 zł) – wynosi 347,50 zł.

Małżeństwo jest bardzo dumne ze swoich dzieci i wnuków. Pomimo napotkanej trudności, małżeństwo nie straciło chęci pomagania drugiemu człowiekowi a także zamiłowania do sztuki (Pan Andrzej uwielbia szkicować ołówkiem a Pani Barbara malować obrazy)

Najważniejszymi potrzebami dla rodziny są codzienne produkty: żywność i środki czystości. Pani Barbara boi się wracać do domu ogrzewanego piecem węglowym (który mógł być przyczyną pożaru) i bardzo prosi o piec gazowy dwu-funkcyjny.

Pani Grażyna /62.l/i pan Tadeusz /66 l/ są małżeństwem bezdzietnym.

Pani Grażyna dopóki była zdrowa wszystko było dobrze, ale gdy zachorowała na raka krtani, zawalił im się cały świat. Pan Tadeusz wcześniej zachorował na płuca /Sarkaidoza/ musieli oddać ziemię aby mogli dostać renty. Choroba jest niewyleczalna. Pan Tadeusz przy najmniejszym kurzu bardzo się dusi.

Panią Grażynę mąż wozi „chemie”. Jest strasznie obolała, nie może przełykać. Trwa to już 2 lata. Razem mają 2.453,-zł po opłaceniu wszystkich rachunków pozostaje im 491 ,-zł na osobę. Pani Grażyna musi opłacać swoje dojazdy na chemie, a dopiero później z reszty finansów kupić wyżywienie.

Rodzina walczy z chorobami, a przy tym opiekuje się sobą nawzajem to już jest bohaterstwo. Pani Grażyna mówi, że chce mimo choroby żyć. Wspomina, że ma bardzo dobrego męża.

Najważniejsze potrzeby rodziny to pralka, bo tą co mają jest zardzewiała i przecieka,opatrunki dla pani Grażyny i odzież ponieważ bardzo schudła przy swojej chorobie.

DOŁĄCZ DO SZLACHETNEJ PACZKI

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze