Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Ruszyła Szlachetna Paczka w Elblągu! Poznaj rodziny
Społeczeństwo Wydarzenia

Ruszyła Szlachetna Paczka w Elblągu! Poznaj rodziny

fot. materiały promocyjne

Ruszyła Szlachetna Paczka w Elblągu! Poznaj rodziny. Szlachetna Paczka jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Wbrew pozorom, nie zajmuje się robieniem paczek. Jest oparta na pracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni pomagają rodzinom w potrzebie. Wolontariusze szukają rodzin i pracują z nimi. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc. A my tworzymy rozwiązania systemowe, dzięki którym konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi.

Szlachetna Paczka to najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. Szlachetna Paczka łączy to wszystko.

Poznaj rodziny z Elbląga

Pani Jolanta (50 l.) wraz z mężem Krzysztofem (53 l.) wychowują syna Przemysława(19 l.)

Pani Jolanta i pan Krzysztof chorują od młodych lat.Pani Jolanta ma upośledzenie umysłowe stopnia znacznego, epilepsję i ciężką depresję.

Pan Krzysztof przeszedł chorobę Heinego-Medina za młodych lat, a później wylew, po którym ma niedowład lewej strony.Dopóki żyła mama pana Krzysztofa, to pomagała im finansowo, a teraz są zdani sami na siebie. Rodzina żyje dzięki rentom pana Krzysztofa i pani Jolanty.Po odliczeniu kosztów leczenia i utrzymania mieszkania, pozostaje im 284 zł na osobę miesięcznie.Syn Przemysław też jest chory-upośledzenie umysłowe lekkie i zaczyna się epilepsja. Uczy się w szkole specjalnej.

Są ze sobą szczęśliwi, kochają się. Bardzo chcą żeby syn Przemysław nauczył się zawodu, ale zajmie mu to jeszcze conajmniej dwa lata. Nie chcą żeby był uzależniony od kogoś jak ich zabraknie.

Wśród najważniejszych potrzeb rodzina wymienia pralkę automatyczną,ponieważ aktualna jest cała zardzewiała i przecieka,oraz odzież,ponieważ rodzinie bardzo jej brakuje.

Pan Jan (62 l.) wraz z żoną Bożeną (46 l.) wychowują córkę Karinę (17 l.) i syna Kamila (15 l.)

Sytuacja rodziny jest bardzo ciężka.Pan Jan wcześniej pracował jako murarz na budowach,ale od lat choruje.Trudno jest jemu w wieku 62 lat otrzymać jakąkolwiek pracę. Pan Jan choruje na marskość wątroby,otrzymuje stały zasiłek z MOPS-u w wysokości 157zł, Pani Bożena i córka Karina chorują na epilepsję.Karina chodzi do szkoły specjalnej.Żona Bożena ,ze względu na chorobę otrzymuje rentę(464zł).

Ze względu na postępującą epilepsję u żony i córki Kariny pan Jan się nimi opiekuje.Karina otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne 153 zł. Syn pana Jana Kamil uczęszcza do gimnazjum. Dopóki wspólnie z nimi żyła mama Pana Jana, pomagała finansowo. Obecnie po odjęciu kosztów utrzymania pozostaje około 328zł na osobę.

Cała rodzina wierzy, że po przejściu Pana Jana na emeryturę, sytuacja rodziny znacząco się poprawi. Rodzina mimo trudności losu i chorób jest uśmiechnięta i pełna pogody ducha. Patrzą optymistycznie w przyszłość Kamila, który obecnie uczy się bardzo dobrze w gimnazjum.

Rodzina wśród najważniejszych potrzeb wymienia żywność, przez wgląd na dietę Pana Jana. Rodzina potrzebuje także obuwia, ponieważ obecne są już za małe. Wszyscy marzą także o telewizorze, gdyż obecny jest już bardzo wysłużony i nie działa poprawnie.

Pan Kazimierz (61 l.) jest samotnym bardzo pozytywnym i otwartym mężczyzną.

Przez wiele lat nadużywał alkoholu. Sześć lat temu, gdy było już bardzo ciężko poprosił kolegę o pomoc i pojechał na terapię. Obecnie od tego czasu nie pije i jest zapraszany przez terapeutów jako żywy przykład tego, że można się zmienić i zacząć inaczej żyć. Pan Kazimierz ma II gr. inwalidzką, utrzymuje się z zasiłku w wysokości 604 zł. Mieszka w jednym pokoju u swojej siostry, za który płaci część czynszu. Po odliczeniu kosztów mieszkania i lekarstw pozostaje mu miesięcznie 154 zł.

Pan Kazimierz bardzo lubi zwierzęta, a jego hobby to wędkarstwo. Sam przyznaje, że to jego odskocznia. Gdy przychodzi trudniejszy czas, by wytrwać w swoim postanowieniu nie picia alkoholu, ucieka na ryby i tam jego myśli uspokajają się. Jest dumny z tego, że teraz potrafi powiedzieć „nie”. Wie jak bardzo podła jest choroba alkoholowa i ma nadzieję, jak mówi, trzymać fason do końca i już nie zbłądzić.

Wśród najważniejszych potrzeb Pan Kazimierz wymienia żywność, a także odzież i obuwie, ponieważ nie stać go na zakup nowych.

Pani Barbara (39 l.) i Pan Wojciech (43 l.) wychowują sześcioro synów: Patryk (18 l.) Krzysztof (17 l.) Jakub (14 l) Dominik (12 l.) Nikodem (8 l.) i Oliwier (4 l.)

Sytuacja rodziny pogorszyła, kiedy to Pan Wojciech zachorował na HCV i do dzisiejszego dnia nie ma dawcy do przeszczepu wątroby.

Przez chorobę Głowa rodziny nie może pracować, w związku z tym był zmuszony zamknąć prowadzoną przez siebie, działalność. Pani Barbara po zachorowaniu męża poszła do pracy na 1/2 etatu. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim, ponieważ jest w 6 m-cu ciąży. Rodzina obecnie utrzymuje się z zasiłków, pracy, oraz alimentów na dzieci (4657.00 zl) . Po opłaceniu rachunków, rodzinie pozostaje około 488 zł na osobę.

Mimo przeciwności losu oraz poważnych chorób rodzina optymistycznie patrzy w przyszłość. Wszyscy bardzo się kochają, cieszą się z każdego wspólnie spędzonego dnia. Najważniejszą Ich wartością jest rodzina i wzajemna miłość.

Rodzina wśród najważniejszych potrzeb wymienia węgiel/2 tony/ ponieważ mieszkają w mieszkaniu ogrzewanym piecem, a nie zawsze starcza pieniędzy na opał. Rodzina potrzebuje także odzieży i żywności.

Pani Barbara (54 l.) i pan Andrzej (56 l.) są pogodnym małżeństwem.

Po wychowaniu swoich dzieci mieszkają sami.

Rodzina do niedawna pomimo skromnej sytuacji radziła sobie dobrze. Jednak niedawno pani Barbara uległa wypadkowi (potrącił ją samochód) a także przeszła operację gardła.

W dniu wyjścia ze szpitala, po otwarciu drzwi do domu okazało się, że ich mieszkanie płonie. Pożar spalił cały ich dobytek. Od tego czasu rodzina tymczasowo mieszka w małym pokoiku u siostry pana Andrzeja. Rodzina żyje dzięki emeryturze Pana Andrzeja (1740 zł). Miesięczny dochód na jednego członka rodziny – po odliczeniu kosztów leczenia i kosztów utrzymania mieszkania (1045 zł) – wynosi 347,50 zł.

Małżeństwo jest bardzo dumne ze swoich dzieci i wnuków. Pomimo napotkanej trudności, małżeństwo nie straciło chęci pomagania drugiemu człowiekowi a także zamiłowania do sztuki (Pan Andrzej uwielbia szkicować ołówkiem a Pani Barbara malować obrazy)

Najważniejszymi potrzebami dla rodziny są codzienne produkty: żywność i środki czystości. Pani Barbara boi się wracać do domu ogrzewanego piecem węglowym (który mógł być przyczyną pożaru) i bardzo prosi o piec gazowy dwu-funkcyjny.

Pani Grażyna /62.l/i pan Tadeusz /66 l/ są małżeństwem bezdzietnym.

Pani Grażyna dopóki była zdrowa wszystko było dobrze, ale gdy zachorowała na raka krtani, zawalił im się cały świat. Pan Tadeusz wcześniej zachorował na płuca /Sarkaidoza/ musieli oddać ziemię aby mogli dostać renty. Choroba jest niewyleczalna. Pan Tadeusz przy najmniejszym kurzu bardzo się dusi.

Panią Grażynę mąż wozi „chemie”. Jest strasznie obolała, nie może przełykać. Trwa to już 2 lata. Razem mają 2.453,-zł po opłaceniu wszystkich rachunków pozostaje im 491 ,-zł na osobę. Pani Grażyna musi opłacać swoje dojazdy na chemie, a dopiero później z reszty finansów kupić wyżywienie.

Rodzina walczy z chorobami, a przy tym opiekuje się sobą nawzajem to już jest bohaterstwo. Pani Grażyna mówi, że chce mimo choroby żyć. Wspomina, że ma bardzo dobrego męża.

Najważniejsze potrzeby rodziny to pralka, bo tą co mają jest zardzewiała i przecieka,opatrunki dla pani Grażyny i odzież ponieważ bardzo schudła przy swojej chorobie.

DOŁĄCZ DO SZLACHETNEJ PACZKI

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze

About the author

Łukasz Nosarzewski

Dziennikarz, Redaktor Naczelny portalu ExpressElblag.pl

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Listopad 2017
P W Ś C P S N
« Paź   Gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.