Ilustracja do tekstu

Nowa służba zrobiła porządki w Elblągu! W czasie ostatniej akcji funkcjonariuszy KAS w Elblągu zatrzymano nie tylko nielegalne automaty do gier, ale też narkotyki.

Kontrolę przeprowadzono we wtorek, 7 listopada. W lokalu, który odwiedzili funkcjonariusze celno-skarbowi znajdowały się 3 automaty hazardowe i zostały one zajęte. W działaniach brał udział także przewodnik psa służbowego, wyszkolonego do szukania narkotyków. To on właśnie labrador wskazał na plecak jednego z graczy, którzy znajdowali się w pomieszczeniu. Mężczyznę wraz z nielegalnym towarem przekazano policji a wobec właściciela lokalu wszczęto postępowanie.

W okresie od 1 września do 31 października br. funkcjonariusze z Elbląga zatrzymali 69 maszyn do nielegalnego hazardu.

Przypomnijmy, wraz z początkiem marca weszła w życie ustawa o Krajowej Administracji Państwowej. Zakłada ona między innymi, że służba celna, administracja podatkowa i kontrola skarbowa zostaną skonsolidowane i przekształcone w Krajową Administrację Skarbową.

KAS jest wyspecjalizowaną administracją rządową wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

KAS zajmuje się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewniać obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

Na czele instytucji stanął Marian Banaś, który wcześniej pełnił funkcję wiceministra finansów i szefa Służby Celnej. To właśnie on będzie raportował bezpośrednio Mateuszowi Morawieckiemu wyniki pracy urzędników w całej Polsce.

KAS ma o wiele większe kompetencje w ściganiu przestępców. Pojawiają się m.in. ostrzeżenia przed wykorzystaniem psów tropiących, niezapowiedzianymi nalotami na firmy, a także bez formalnej zgody prokuratora. Urzędnicy przeprowadzający kontrolę będą będą mogli żądać ujawnienia wszystkich dokumentów firmy – nawet tych, które są objęte tajemnicą.

Jak wynika z rozporządzenia, kontrola będzie mogła być przeprowadzona zarówno w urzędzie celno-skarbowym, w siedzibie firmy, miejscu prowadzenia czy przechowywania ksiąg podatkowych oraz „w każdym innym miejscu związanym z prowadzoną przez kontrolowanego działalnością” czyli np. w mieszkaniu.

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze