fot. pixabay

Po tych badaniach odstawisz e-papierosa! Nowe badania potwierdzają, że palenie e-papierosów może zwiększać ryzyko arytmii i zagrozić życiu.

Naukowcy twierdzą, że wszystkiemu winne są liquidy używane w e-papierosach. Mogą one wywołać bradykardię, czyli spowolnić tętno – tak się właśnie stało w przypadku badań przeprowadzonych na myszach. Eksperci alarmują, że, może się to skończyć dużo groźniej – nawet śmiercią.

„Wyniki pokazały, że uszkodzenia wynikające z palenia elektronicznych papierosów są podobne do tych, wywołanych paleniem tradycyjnych papierosów” – przekonują naukowcy z University Louisville w Kentucky.

Bradykardia jest szczególnie groźna dla ludzi starszych. Może powodować niedobór dopływu krwi do mózgu, czego efektem będzie uczucie zmęczenia, zawroty głowy, dezorientacja, omdlenia, a w niektórych przypadkach zatrzymanie akcji serca.

Choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów. Najświeższe badania pokazują, że wystawienie myszy na działanie obu rodzajów papierosów wywołało taką samą reakcję. To rzuca nowe światło na skutki zdrowotne wdychania substancji, które dotychczas były stosunkowo mało znane.

Mowa o glikolu propylenowym i glicerynie roślinnej zawartych w liquidach. Naukowcy odkryli, że gdy obie substancje zostają podgrzane, produkują akroleinę, która może wywołać bradykardię u gryzoni. W trakcie palenia e-papierosów uwalniane są także formaldehyd i aldehyd acetylowy. Obie substancje powiązane są z wywoływaniem chorób serca i płuc jak wynika z badań – „informuje Daily Mail”.

Źródło: o2.pl

Komentarze