Dziś, 1 listopada – święto wszystkich Świętych. To dzień zadumy, refleksji ale dla chrześcijan to także dzień radości, ponieważ przypominamy sobie, że zbawienie jest możliwe, to właśnie w tym dniu wspominamy chrześcijan, którzy trafili do nieba.

Elblążanie dziś, tak jak każdego roku licznie odwiedzali groby swoich bliskich, jednak niezwykły klimat odczuliśmy dopiero wieczorem. Tysiące płonących zniczy, to też tysiące wspomnień tych, którzy odeszli. Bliskich, znajomych, ale też tych, których nigdy nie było dane nam poznać… Elblążanie jak co roku licznie zapalali znicze w centralnych miejscach nekropolii. Tak jak przy głównym krzyżu na cmentarzu Agrykola, wokół którego podczas Wszystkich Świętych panuje niezwykły klimat.

Dziś Wszystkich Świętych, a jutro Zaduszki

Pierwszego i drugiego listopada obchodzimy dwa święta. Pierwsze z nich to Wszystkich Świętych, a drugie Dzień Zaduszny. To dwa różne święta. Czym się różnią?

Pierwszy dzień listopada poświęcony jest oddaniu czci tym, którzy zostali zbawieni. Z kolei następnego dnia wspominamy wszystkich wiernych zmarłych.

Popularne Zaduszki łączą się z ludowymi uroczystościami. To właśnie obrzędy związane z Zaduszkami Adam Mickiewicz opisał w „Dziadach”.

Jutro, 2 listopada powinniśmy modlić się za wszystkich zmarłych i to właśnie jutro powinniśmy odwiedzać groby bliskich, robimy to 1 listopada, gdyż jest on wolny od pracy.

Sytuacja drogowa przy elbląskich cmentarzach

„Ruch w okolicach Elbląskich cmentarzy odbywa się zgodnie z planem. Policjanci apelują o stosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem a także o korzystanie z komunikacji miejskiej.

W newralgicznych miejscach czyli na skrzyżowaniach w okolicach cmentarzy Dębica i Agrykola ruch nadzorują policjanci oraz żandarmi wojskowi. W razie potrzeby i dużego natężenia pojazdów ruch kierowany jest ręcznie” – poinformował nas dziś podkomisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Policja w Elblągu na szczęście nie odnotowała do tej pory żadnych wypadków drogowych, przypominamy, że na elbląskich drogach policjanci prowadzą działania w ramach akcji Znicz 2017.

ZOBACZCIE JAK BYŁO DZIŚ NA ELBLĄSKICH CMENTARZACH – W CIĄGU DNIA I WIECZOREM.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Komentarze