Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Apel do kierowców i pieszych w Elblągu!
Na sygnale Wydarzenia

Apel do kierowców i pieszych w Elblągu!

Ilustracja do tekstu

Apel do kierowców i pieszych w Elblągu! Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu kolejny raz apeluje o rozwagę na drogach!

Z pewnością mieszkańcy naszego miasta zwrócili uwagę na wzrost liczby zdarzeń z udziałem pieszych. Pomimo całodobowej służby na drogach nie udaje się całkowicie wyeliminować wystąpienia wypadków z udziałem pieszych. Jednym z narzędzi jakie wykorzystujemy do podnoszenia świadomości uczestników ruchu drogowego są działania profilaktyczne.

Na terenie działania naszej jednostki, od początku roku odnotowaliśmy 43 zdarzenia z udziałem pieszych. 35 z nich miało miejsce na terenie Elbląga.

Ich głównymi przyczynami było wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Przez pierwszych dziewięć miesięcy tego roku elbląska drogówka zastosowała ponad 2 600 środków prawnych w stosunku do pieszych oraz kierujących, naruszających przepisy ruchu drogowego mogące zagrozić bezpieczeństwu pieszych. Edukujemy dzieci i młodzież. Zajęcia prowadzimy w przedszkolach i szkołach.

Uświadamiamy jak istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych oraz jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych. Niestety odrośli często zapominają o tych podstawowych zasadach. W kontekście ostatnich zdarzeń, które miały miejsce na terenie naszego miasta, warto zwrócić uwagę na wiek uczestników. W wypadkach biorą udział gównie osoby starsze. Widząc potrzebę dotarcia do tej grupy społecznej Wydział Ruchu Drogowego przygotował cykl wykładów skierowany do osób dorosłych.

Organizacje zrzeszające osoby, które chcą dowiedzieć się jaki jest stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego miasta i powiatu oraz przypomnieć jakie podstawowe zasady obowiązują pieszych, kierujących i pasażerów, zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu pod nr tel. 55 230 15 94, 55 230 19 90.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

Reklamy

Komentarze

About the author

Łukasz Nosarzewski

Dziennikarz, Redaktor Naczelny portalu ExpressElblag.pl

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Wrz   Lis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

RSS Meks Blog

 • What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? 15/11/2018
  Want to learn what is a slug in WordPress and how important it is for your blog or a website? Take a look at our detailed guide and follow these tips on optimizing it for better SEO results! The post What is a slug in WordPress (and bad practices you should avoid)? appeared first on […]
  Ivana Cirkovic
 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.