Ilustracja do tekstu

Nowy układ komunikacyjny, wiemy co się zmieni! 30 września br. zgodnie z umownym terminem firma ZUE zakończyła budowę torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego. Aktualnie trwają prace odbiorowe.

Przypomnijmy budowa trakcji tramwajowej wzdłuż ul. 12 Lutego i Grota Roweckiego była kontynuacją przebudowy drogi wojewódzkiej 504.

Celem tej inwestycji było połączenie tramwajem dzielnic północnych z południowymi, tak, by podróż odbywała się w jak najkrótszym czasie. Dzięki nowym liniom mieszkańcy zyskują, szybkie i bezpośrednie połączenie północnych osiedli miasta z Dworcem oraz z ul. Bema i Saperów, gdzie znajdują się szkoły, szpital, czy urzędy. Czas przejazdu na tych liniach ulegnie skróceniu o około 4 minuty, co pozwoli na zwiększenie liczby kursów. Dzięki temu komunikacja tramwajowa będzie bardziej konkurencyjna.

W ramach projektu „Przebudowa drogi wojewódzkiej 504, etap II – budowa torowiska i trakcji tramwajowej w ul. Grota Roweckiego i ul. 12 Lutego w Elblągu” powstało między innymi ok. 900 metrów nowej linii i trakcji tramwajowej, wybudowano 4 perony przystankowe oraz przebudowano skrzyżowania ulic: 12 Lutego – Gen. Grota-Roweckiego – Armii Krajowej oraz 12 Lutego – Królewiecka – Teatralna- Nowowiejska – Płk Stanisława Dąbka wraz z sygnalizacją świetlną.
Koszt inwestycji wyniósł 10 263 934,90 zł, z czego prawie 7,4 mln zł pozyskaliśmy z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, na działania związane z poprawą mobilności miejskiej w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga – ZIT bis.

Nowe torowisko oficjalnie zostanie oddane do użytku 9 listopada – już dziś serdecznie Państwa oraz mieszkańców zapraszam na tę uroczystość. Tego dnia planujemy promocyjne przejazdy na nowym odcinku z atrakcjami dla elblążan.
Dzień później, czyli od 10 listopada 2017, od godz. 4:00 elblążanie będą mogli korzystać z regularnych kursów nowymi liniami tramwajowymi.

W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na trasach linii nr 4, 5 i 9. Zmiany te uwzględniają opinie mieszkańców, wyrażone podczas sondażu zorganizowanego przez ZKM, dotyczącego zmian w komunikacji miejskiej związanych z wybudowaniem nowego odcinka torowiska. Na nowy odcinek torowiska przetrasowane zostaną linie tramwajowe nr 4 i 5. Nastąpi również modyfikacja autobusowej linii nr 9 wraz z częściową zmianą trasy.

Nowa trasa linii nr 4 (oba kierunki)
pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – 3 Maja – Grunwaldzka – pętla Druska
Nowa trasa linii nr 5 (oba kierunki)
pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – 12 Lutego – Grota-Roweckiego – Grobla św. Jerzego – Bema – pętla Saperów
Nowa trasa linii nr 9 (oba kierunki)
EPT – Sulimy – Kwiatkowskiego – Mazurska (ww. tylko na wyznaczonych kursach) – Odrodzenia – Dąbka – Teatralna – Robotnicza – Plac Słowiański – Rycerska – Tysiąclecia – Grunwaldzka – Lotnicza – pętla dworzec
Wprowadzenie zmian w trasach linii nr 4, 5 i 9 będzie wiązało się z wprowadzeniem zmian w rozkładach jazdy ww. linii. Rozkłady jazdy zostaną opublikowane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem na stronie internetowej www.zkm.elblag.com.pl.

Red.

Komentarze