Ilustracja do tekstu

Dziś i jutro w Elblągu mocno powieje! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla naszego regionu ostrzeżenie 1 stopnia przed silnym wiatrem.

IMGW ostrzega, że wiatr w porywach może osiągnąć prędkość w porywach nawet do 90 km/h. W szczegółowym alercie pogodowym na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czytamy:

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu.”

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska zostało oszacowane na 80%. Ostrzeżenie zostało wydane na dzień dzisiejszy (4.10) oraz jutrzejszy (5.10)

Na Żuławach silne porywy zachodniego wiatru oznaczają możliwość wystąpienia tzw. cofki, czyli wpychania wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego, a następnie m.in. do rzeki Elbląg.

Załamanie pogody

„Na północy Europy, nad Skandynawią, znajduje się niż, który nas nie niepokoi. Nad Irlandią znajduje się zupełnie inny niż, który dostanie się „w orbitę” tego znajdującego się na północy” – wyjaśnia Tomasz Wasilewski z serwisu pogodowego TVN Meteo.

Dlaczego tak się stanie? Ponieważ wokół niżu znad Skandynawii powietrze przemieszcza się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, w lewo. W efekcie „wciągnie” on niż znajdujący się nad Irlandią, który zanurkuje wgłąb Europy. Jutro ten niż znajdzie się nad północną częścią naszego kraju.

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze