Reklamy
Strona główna » Wydarzenia » Elbląscy strażacy podsumowali powódź!
Społeczeństwo Wydarzenia

Elbląscy strażacy podsumowali powódź!

fot. Straż Pożarna w Elblągu

Elbląscy strażacy podsumowali powódź! W związku z bardzo intensywnymi opadami deszczu i zaistniałym zagrożeniem powodziowym, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, w dniu 18 września b.r. o godz. 10.00, ogłosił stan podwyższonej gotowości dla sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie Miasta Elbląg i Powiatu Elbląskiego.

O godz. 11.15 pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone również przez Prezydenta Miasta Elbląg.

Suma opadów, jaką odnotowała od niedzielnego popołudnia do poniedziałkowego popołudnia stacja meteorologiczna w Elblągu, wyniosła 82 litry na metr kwadratowy, co było wielkością większą niż miesięczna norma opadów dla miesiąca września w Elblągu (to 74 litry na metr kwadratowy).

Poziom zagrożenia w regionie, oprócz intensywnych opadów, potęgował także siny wiatr z kierunku północno –zachodniego (wiało z prędkością 20-30 km/h, a w porywach do 60-80 km/h), który wpychał wody Zalewu Wiślanego w głąb lądu, tj. do Rzeki Elbląg i Jeziora Drużno, utrudniając tym samym skuteczne odprowadzanie wód ze zlewisk okolicznych cieków wodnych.

Do pierwszych podtopień elbląscy strażacy wyjeżdżali już we wczesnych godzinach porannych. Działania prowadzone były między innymi w Elblągu na ulicy Druskiej i Rawskiej oraz w Dobrym, Weklicach, Zielonce Pasłęckiej i Stegnach (gmina Pasłęk).

W związku z intensywnymi opadami deszczu, silnie wezbrała rzeka Kumiela, która zbiera wody z części Wysoczyzny Elbląskiej. Z tej przyczyny na terenie Miasta Elbląg w kilku miejscach wystąpiła z brzegów rozlewając się na przyległe i niżej położone ulice i tereny. W wielu miejscach doszło do lokalnych zalań i podtopień.

Najtrudniejsza sytuacja była w Elblągu na ulicy Wyspiańskiego oraz sąsiedniej Związku Jaszczurczego, gdzie mieści się szpital – NZOZ Centrum Chorób Wewnętrznych „El-Vita”. To tam przez wiele godzin strażacy walczyli z wdzierającą się wodą do piwnic szpitala, gdyż istniało poważne zagrożenie zalania rozdzielni elektrycznej zasilającej cały obiekt, jak również urządzeń warunkujących funkcjonowanie stacji dializ. Sytuację udało się opanować w godzinach popołudniowych – szpital funkcjonował bez przerwy a 150 pacjentów, mogło nadal, bez przeszkód korzystać z dializ.

Wody Kumieli rozlały się na Plac Grunwaldzki i teren przy ul. Malborskiej i al. Tysiąclecia a także ul. Fabryczną. Bezpośrednio zagrożone zalaniem były 2 stacje paliw zlokalizowane przy al. Grunwaldzkiej i al. Tysiąclecia. Ponadto zalany został odcinek ul. Fromborskiej. Wszystkie ww. obszary zostały wyłączone z ruchu pojazdów, a Policja wyznaczała objazdy. Zalane zostało także torowisko w okolicy Placu Grunwaldzkiego i z tej przyczyny wstrzymano także w tym rejonie ruch tramwajów.

Z uwagi na nadal niesprzyjające warunki meteorologiczne zagrożenie narastało zarówno w Mieście Elbląg, jak również w Powiecie Elbląskim.

Tuż po godz. 15.00 do Elbląga przybył st.bryg. Mirosław Hołubowicz – Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, który przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi wspierany pracą sztabu.

Do Elbląga skierowano dodatkowe siły i środki z województwa warmińsko-mazurskiego oraz Szkoły Podoficerskiej PSP z Bydgoszczy; w sumie ok. 250 strażaków oraz sprzęt, między innymi wysokowydajne pompy i kontener z rękawami przeciwpowodziowymi o łącznej długości 4 km.

W Elblągu działania skoncentrowane były głównie wokół trzech newralgicznych miejsc, tj.:

– przy ul. Związku Jaszczurczego, gdzie strażacy monitorowali sytuację w szpitalu i na terenie przyległym;

– na Placu Grunwaldzkim i pobliskich odcinkach al. Grunwaldziej i al. Tysiąclecia, gdzie za pomocą specjalnych zapór (rękawów) przeciwpowodziowych starano się ukierunkować strumień wody i ograniczyć rozmiar rozlewiska na pobliskie obiekty handlowo-usługowe,

– na ul. Malborskiej i ul. Fabrycznej, gdzie działania polegały na podwyższaniu wału wzdłuż rzeki Kumieli w jego najniższych miejscach oraz budowie zapór przeciwpowodziowych dla ochrony obiektów mieszkalnych.

Do pomocy w wypełnieniu worków piaskiem, zostały zaangażowane wszystkie służby komunalne.

O godzinie 18:00 w Urzędzie Miejskim w Elblągu obradował wojewódzki sztab kryzysowy, któremu przewodniczył Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Po tym spotkaniu do pomocy przy działaniach skierowano dodatkowo ok. 100 żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Około godziny 22:00 woda w Kumieli zaczęła opadać. Policja przywróciła ruch na al. Grunwaldzkiej. Bez przerwy pracowały służby kryzysowe, strażacy oraz żołnierze.

Z wielką wodą walczył nie tylko Elbląg. Trudna sytuacja panowała w gminie Elbląg , w gminie Pasłęk oraz w samym Pasłęku.

W niektórych miejscowościach konieczna była ewakuacja mieszkańców. Kilka rodzin musiało opuścić swoje domy w miejscowości Weklice (gminie Elbląg), gdzie wylała Kowalewka. Trudna sytuacja panowała w Zielonce Pasłęckiej, gdzie wylała rzeka Sirwa, i wsi Stegny, gdzie wylała Elszka. Woda zagrażała budynkom mieszkalnym i gospodarczym.

Koło miejscowości Jelonki (gmina Rychliki) zalana została droga wojewódzka nr 527 oraz droga nr 505 koło Błudowa (gmina Młynary). Wylała także rzeka Stradanka w Tolkmicku. Na wysokości Gronowa Górnego, woda zaczęła wdzierać się na odcinek drogi S7, sytuację udało się jednak opanować poprzez udrożnienie przepustów. Workami z piaskiem obłożono także odcinek drogi wojewódzkiej nr 509.

Na rzece Wąskiej w Pasłęku stan alarmowy został przekroczony aż o 147 cm (dane z poniedziałku 18 września z godziny 22:00) i nadal rósł. Z uwagi na wysoki stan wody z ruchu został wyłączony most przy rondzie Itzehoe oraz ul. Zamkowa. Bezpośrednio zalaniem zagrożone były domy posadowione wzdłuż ul. Steffena. Intensywne działania w Pasłęku trwały całą noc.

W akcji ratowniczej uczestniczyło 20 zastępów PSP i OSP (191 strażaków) oraz 57 żołnierzy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego; wykorzystano sprzęt min. 2 koparko-ładowarki, 3 pojazdy do transportu piachu, 2 pojazdy do transportu osób i piachu.

Trudna sytuacja panowała także na rzece Wąskiej w miejscowości Rzeczna koło Pasłęka. Nasiąknięte groble zostały osłabione i woda zaczęła wdzierać się na okoliczne tereny. W kulminacyjnym momencie pracowało tam 200 strażaków wznosząc wał z worków z piaskiem.

W miejscowości Węzina (gmina Elbląg), rzeka Wąska nadwerężyła wał i spowodowała wyrwę. Tu pracowali strażacy wraz z żołnierzami. Podtopione zostały tereny rolne.

We wtorek 19 września br. o godz. 11.00 na teren działań przybył gen. brygadier Leszek Suski – Komendant Główny PSP, wizytując kolejno wszystkie newralgiczne miejsca akcji przeciwpowodziowej w Pasłęku, Elblągu i Rzecznej.

Dziś, od wczesnych godzin porannych trwa usuwanie skutków wylania rzeki.

Strażacy ze swoich jednostek wyjeżdżali ponad 90 razy. Podczas każdego wyjazdu strażacy podejmowali kilka a nawet kilkanaście interwencji.

Do dotychczasowych działań przeciwpowodziowych zaangażowano ok. 450 strażaków PSP i OSP, w tym strażaków z Bydgoszczy, Nidzicy, Brodnicy, Lidzbarka Warmińskiego i Olsztyna.

Działania przeciwpowodziowe w Elblągu i w gminie Pasłęk wsparło również wojsko.

Źródło: Straż Pożarna w Elblągu

Reklamy

Komentarze

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Wrzesień 2017
P W Ś C P S N
« Sie   Paź »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

RSS Meks Blog

 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top 16 WordPress calendar plugins (that you can start using today) 11/09/2018
  What could be the top of the top WordPress calendar plugins you can start using today, even as a non-techies? Here are our 16 recommendations. The post Top 16 WordPress calendar plugins (that you can start using today) appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.