A podziękować rodzicom można tak! Zobacz film. W czasie wesela, rodzicom można złożyć standardowe podziękowania. Ale można też włożyć trochę serca i czasu aby bardziej się poświęcić…

Tak jak Agnieszka i Kuba, którzy złożyli podziękowania Ukochanym Rodzicom w czasie wesela tym oto filmem. Nie obeszło się bez wzruszeń i łez.

W przytłaczającej większości organizowanych w Polsce ślubów i wesel sporą rolę odgrywają rodzice.

To właśnie ich zdanie jest znaczące, i to nie tylko z powodu wkładu finansowego w imprezę, ale również przez wzgląd na ich nieocenione doświadczenie, wiedzę. To rodzice „wypuszczają” w świat swoje pociechy, trudno sobie wyobrazić ważniejszych gości na ślubie i weselu.

Błogosławieństwo

Dla wielu młodych ludzi istotnym elementem ceremonii ślubnych nadal pozostaje błogosławieństwo rodziców.

Dawniej pan młody przyjeżdżał ze swoją matką i ojcem do domu wybranki. Następnie młodzi klękali przed swymi rodzicami, którzy błogosławili ich, kreśląc na czołach obydwojga znak krzyża. Dziś w wielu domach wygląda to podobnie. Czasami, w zależności od regionu i religii, towarzyszą temu śpiewy, życzenia, całowanie krzyża lub sakralnych obrazów.

Droga do ołtarza

Zwyczajem, który zagościł w naszym kraju na dobre jest prowadzenie panny młodej do ślubu przez jej ojca lub mężczyznę ważnego w jej rodzinie.

Przed ołtarzem narzeczona zostaje “przekazana” swojemu wybrankowi, co dodatkowo symbolizuje ostatnie chwile panieństwa i zgodę rodzica na zawarcie małżeństwa.

Witamy was chlebem i solą

Często zadaniem rodziców jest przywitanie nowożeńców chlebem i solą przed wejściem do domu weselnego.

Rodzice młodej pary powinni powiedzieć kilka słów o symbolice darów – chlebie, który pojawia się, by małżonkom niczego nie brakowało w sensie duchowym i materialnym oraz soli, by dane im było zaznać smaku życia.

W niektórych rejonach Polski obrządek ten skraca krótki wierszyk: Co wybierasz: chleb, sól czy pana młodego?, pożądaną odpowiedzią jest: Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego lub Pana młodego. Ceniącym równouprawnienie polecamy wersję: Pana młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli.

Podziękowania

W czasie zabawy weselnej dobrze widziane są toasty i podziękowania wygłaszane na cześć rodziców, jako tych, którzy tak wspaniale wychowali dwoje młodych ludzi.

Jeden z pierwszych tańców nowożeńcy tańczą właśnie ze swoimi rodzicami.

Punktem kulminacyjnym są wydarzenia, które zazwyczaj mają miejsce po oczepinach. Wtedy to, często przy dźwiękach nieśmiertelnego przeboju Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”, następują oficjalne podziękowania, wręczenie kwiatów, wymiana uścisków i życzeń.

To bardzo wzruszający moment weselnej zabawy, w który włączają się wszyscy goście, otaczając młodych i ich rodziców kołem.

Zobacz teledysk ze ślubu i wesela

Źródło: slubnaglowie.pl

Komentarze