Ilustracja do tekstu

Praca w Żabce w Elblągu za 6 złotych i bez umowy? Publikujemy dowód! Do naszej redakcji zgłosiła się kobieta, która obecnie szuka pracy w Elblągu.

Na jednym z forum internetowych w Elblągu kobieta znalazła ofertę pracy w jednym z oddziałów sklepu Żabka w Elblągu. Kobieta starająca się o pracę napisała do Pani, która szuka pracowników.

„Napisałam na Facebooku do tej Pani prosząc o warunki pracy? Pani mi odpisała : 6 zł na godzinę bez umowy – narazie” – tłumaczy nam kobieta starająca się o pracę.

Przypomnijmy, że od 2017 roku za godzinę pracy nie wolno płacić mniej niż 12 zł. W ustawie przewidziano także sankcje za naruszenie nowych przepisów. Za wypłacanie wygrodzenia w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej będzie grozić kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Zmiany także zaszły w umowach. Od 1 września 2016 roku umowę trzeba podpisać przed rozpoczęciem pracy. Od 1 września 2016 r. zgodnie ze zmienionym art. 29 § 2 k.p. przedsiębiorca nie będzie już mógł dopuścić nowego pracownika do stanowiska, dopóki nie podpisze z nim umowy o pracę. Jeśli nie będzie to możliwe, pracodawca ma potwierdzić pracownikowi na piśmie podstawowe elementy umowy, czyli ustalenia co do jej stron, rodzaju a także warunków, czyli wysokości wynagrodzenia, miejsca i czasu pracy.

O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy już centralę sieci sklepów Żabka prosząc przy okazji o ich stanowisko.

Żabka Polska nie zatrudnia bezpośrednio pracowników sklepów, gdyż leży to w gestii franczyzobiorców, którzy pod szyldem Żabki prowadzą własną działalność gospodarczą. Zapewniamy, że wszystkie osoby, które prowadzą sklepy sieci są do tego przygotowywane poprzez obowiązkowe szkolenia, obejmujące również kwestie prawne związane z zatrudnianiem pracowników.

Zaniepokojeni artykułem, który pojawił się na portalu expresselblag.pl, zbadaliśmy opisaną sytuację. Z informacji pozyskanych od naszego Partnera Biznesowego odpowiedzialnego za funkcjonowanie sklepów w danym regionie, wynika, że osoba która oferowała pracę Czytelniczce nie była do tego uprawniona, gdyż nie jest związana z siecią Żabka. Nie była i nie jest naszym franczyzobiorcą, w związku z czym nie mogła oferować zatrudnienia. Dlatego też informacja, że w sklepie naszej sieci oferowane są warunki pracy niezgodne z prawem jest nieprawdziwa. Zaistniała sytuacja jest najprawdopodobniej prowokacją, której tłem jest konflikt osobisty i próba zaszkodzenia jednemu z naszych franczyzobiorców, prowadzących sklep w Elblągu. – Biuro Prasowe Żabka Polska SA.

Publikujemy dowód!

zrzut ekranu

Daj nam znać!

Przypominamy, że całodobowo wysyłać nam możecie zdjęcia, filmy oraz informacje, właśnie poprzez e-mail, jak również przez „Szybki Kontakt – klikając tutaj”. Całodobowo czekamy także na zgłoszenia od naszych Czytelników pod numerem telefonu +48 668 054 444

Łukasz Nosarzewski, Redaktor Naczelny

Reklamy

Komentarze