Reklamy
Strona główna » Porady » Niebezpieczny dla życia błąd popełniany podczas burzy przez większość dzieci
Porady

Niebezpieczny dla życia błąd popełniany podczas burzy przez większość dzieci

Ilustracja do tekstu

Niebezpieczny dla życia błąd popełniany podczas burzy przez większość dzieci. Weszliśmy właśnie w sezon burzowy, po sieci zaczęło krążyć ostrzeżenie przed oglądaniem burzy z okna, publikujemy list Pani Grażyny.

Przestroga internautki w formie listu

“3 lata temu pojechaliśmy z rodziną i znajomymi na grzyby. Też wtedy był lipiec, ale nic nie zapowiadało burzy, która zostawiła nas z tymi wspomnieniami.

Nikt nie sprawdził wtedy prognozy pogody a podobno zapowiadano straszne burze. Kiedy usłyszeliśmy pierwsze grzmoty zdecydowaliśmy jak najszybciej wrócić do domu na rowerach. O dziwo udało nam się zdążyć do domu przed urwaniem chmury. Dorośli zajęli się robieniem gorącej herbaty i oczyszczaniem grzybów a dzieci porozchodziły się po pokojach na parterze, żeby obserwować z okien jak leje.

Nagle usłyszeliśmy głośny huk i uderzenie jakby rozbiło się szkło. Sprawdziliśmy dwa pierwsze pokoje na parterze. Przestraszone dzieciaki, które w nich były, nie wiedziały, co się stało, ale nagle moja córka krzyknęła: “Gdzie jest Paweł?!!!”. To był najmłodszy syn naszych znajomych.

Okazało się, że Pawełek był w ostatnim pokoju i z tamtego okna obserwował burzę i pioruny. Pawełek leżał na ziemi. Krew była wszędzie. Okno było w drobiazgach. Kawałki drzewa, które spadły na nasz dom, były w całym pokoju.

Pawełek przeżył, choć stracił wtedy bardzo dużo krwi zanim dojechał do szpitala. Rehabilitacja pomaga mu odzyskać czucie w ręce. Twarz ma niestety całą w bliznach.

Żaden z nas dorosłych nie pomyślał wtedy, aby powiedzieć dzieciom, że obserwowanie burzy z okna jest niebezpieczne. Wszyscy myśleliśmy, że takie gadanie to powielana przez pokolenia bujda.

A obserwowanie burzy z okna jest niebezpieczne dlatego, że piorun może trafić w coś innego, co może uderzyć w nasze okno i zrobić nam w ten sposób krzywdę.

Dlatego nigdy więcej obserwowania burzy z okna! Ja wiem, że to kusi, bo i mnie kusiło, jak byłam mała … Cieszę się, że w całej tej sytuacji zakończenie okazało się i tak być szczęśliwe! Dwa tygodnie temu po jednej z burz w Krakowie na nasz samochód spadła gałąź. Całe szczęście, że nie spadła nas nas np. wtedy, gdy wychodziliśmy z samochodu, a spadła dopiero później…”

Zatem jak zachowywać się podczas burzy?

1. Lepiej być w jakimś budynku niż na otwartej przestrzeni

Warto pamiętać, że nigdy nie możemy być najwyższym punktem w okolicy, ponieważ wyładowania atmosferyczne najczęściej szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.

2. Nie szukajmy schronienia w miejscach, które są wysoko, ponieważ one ściągają pioruny

Drzewa, latarnie, maszty czy słupy linii energetycznych – tego należy unikać. Co więcej, np. stanie pod drzewem w trakcie burzy grozi nam śmiertelnym niebezpieczeństwem, zarówno uderzeniem pioruna jak i przygnieceniem spadającymi gałęziami, które może zerwać wiatr.

3. Unikajmy szczytów gór i wzniesień

Dlaczego? Ponieważ pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli dostrzeżemy pierwsze oznaki burzy schodźmy jak najszybciej w dół. Jeśli mamy nieopodal schronisko albo jakiś dom, to tam szukajmy schronienia.

4. Będąc na otwartej przestrzeni (polanie, łące etc.) kucnijmy i maksymalnie zbliżmy stopy do siebie

Jeśli piorun trafi w bliskiej od nas odległości, to wtedy zniwelujemy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Podczas burzy na otwartej przestrzeni nie jest zalecane bieganie właśnie z tego powodu. Bieganie to czynność, która wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w przypadku bardzo bliskiego uderzenia pioruna.

5. Jeśli jesteście w grupie – nie trzymajcie się razem

To może zabrzmieć dziwnie, jednak z tego samego powodu co powyżej, moglibyście zginąć razem z nimi, jeśli piorun uderzy blisko Was.

6. Jeśli jesteście na otwartej przestrzeni, to samochód jest bezpiecznym miejscem – warto się do niego schronić

Metalowa obudowa samochodu tworzy tak zwaną klatę Faradaya, dzięki czemu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do środka pojazdu. Spokojnie, samolot też jest bezpiecznym miejscem.

7. Jeśli mieszkacie w miejscu, gdzie burze są często spotykane lub po prostu chcecie bezpiecznie mieszkać, to pomyślcie o instalacji odgromowej

Co robi taka instalacja odgromowa? Dzięki swoim właściwościom bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atmosferycznego do gruntu.

8. Na czas burzy nie rozmawiajcie przez telefon stacjonarny i nie korzystajcie z urządzeń elektrycznych

Dlaczego? Piorun może uderzyć w linię telekomunikacyjną lub energetyczną i może przemieszczać się nią aż do odbiorników. Jeśli masz informację o zbliżającej się burzy warto też część bardziej wartościowych urządzeń elektrycznych odpiąć od instalacji, aby nie uległy one zniszczeniu. Telefon komórkowy jest bezpieczny. Możecie z niego rozmawiać.  Laptop jest ok, o ile odepniecie go na moment burzy z gniazdka.

9. Nie przebywajcie w jeziorze, w morzu lub w rzece w czasie burzy

Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, rzekę czy morza istnieje spore ryzyko, że i Was porazi.

10. Na czas burzy nie parkujcie samochodu pod drzewami

Z tego samego powodu, dla którego mały Paweł nie powinien przebywać w oknie, na które spadło drzewo.

11. Jeśli wybieracie się w góry, plener czy wycieczkę po lesie sprawdźcie pogodę

Spacerowanie po górach nie jest najlepszym pomysłem, jeśli zapowiadane są burze.

Źródło: szczesliva.pl

Reklamy

Komentarze

About the author

Łukasz Nosarzewski

Dziennikarz, Redaktor Naczelny portalu ExpressElblag.pl

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości Wideo

ENS Studio – produkcja filmów i zdjęć

Śledź Nas

Instagram

Calendar

Lipiec 2017
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

RSS Meks Blog

 • 16 best free Social Media plugins for WordPress 08/11/2018
  An extensive list of great free social media plugins for WordPress to easily increase your website traffic and boost your social media appearance. The post 16 best free Social Media plugins for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The ultimate guide to MailChimp for WordPress 31/10/2018
  Want to know how to use MailChimp for WordPress? Look no more than this guide of ours, filled with all the tips and advice you need! The post The ultimate guide to MailChimp for WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 3 easy ways to increase WordPress upload size limit 24/10/2018
  Looking for a way to fix the upload limit issue and increase WordPress upload size? Here are 3 ways to do it yourselves! The post 3 easy ways to increase WordPress upload size limit appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Quickly find which WordPress template file is currently being used 19/10/2018
  A simple code snippet you can use whenever you need to find out which WordPress template file is being used on the current page. The post Quickly find which WordPress template file is currently being used appeared first on Meks.
  Meks
 • 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue 17/10/2018
  What would be some of the best blog monetization tips you can implement to earn more money blogging? Here's what we advise you. The post 5 simple yet effective blog monetization tips to increase your revenue appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages 10/10/2018
  Want to learn how to create anchor links in WordPress in a quick and easy way? We've got you covered! The post The easiest way to create anchor links in WordPress posts and pages appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 03/10/2018
  No more stress about your video work – with these video editing apps, you’ll have compelling video content in no time and all by yourselves! The post 14+ best video editing apps that will make your work stand out in 2018 appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • How to set up autoblogging with WordPress 28/09/2018
  What is autoblogging and which tools to use to set it up with WordPress? The post How to set up autoblogging with WordPress appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top vlogging tips for beginners 19/09/2018
  Are you missing any of these vlogging tips that may help in getting your vlog career on track? The post Top vlogging tips for beginners appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic
 • Top 16 WordPress calendar plugins (that you can start using today) 11/09/2018
  What could be the top of the top WordPress calendar plugins you can start using today, even as a non-techies? Here are our 16 recommendations. The post Top 16 WordPress calendar plugins (that you can start using today) appeared first on Meks.
  Ivana Cirkovic

Text

Distinctively utilize long-term high-impact total linkage whereas high-payoff experiences. Appropriately communicate 24/365.