Ilustracja do tekstu

Tę ikonkę widziałeś tysiące razy. Uważaj to groźny wirus! Specjaliści od spraw bezpieczeństwa ostrzegają przed nowym wirusem na smartfony z Androidem. Nowy wirus podszywa się pod popularną aplikację i atakuje klientów polskich banków.

Użytkownicy smartfonów z Androidem powinni zwrócić szczególną uwagę na wirusa, który podszywa się pod znaną aplikację. Specjaliści z firmy Fortinet, specjalizującej się w bezpieczeństwie, wyjaśniają, że szkodliwe oprogramowanie udaje Flash Playera. Używa nawet znanej wszystkim użytkownikom ikonki.

Po uruchomieniu złośliwej aplikacji ekran smartfona zostaje zablokowany komunikatem o konieczności nadania aplikacji specjalnych uprawnień.

To moment, w którym użytkownik traci kontrolę nad swoim urządzeniem. W tle zostaje bowiem pobrany kod, którego celem jest przejmowanie wiadomości SMS. Jednocześnie wirus infekuje zainstalowane na smartfonie aplikacje bankowe. Wśród zagrożonych osób są klienci BZ WBK, Eurobank, Getin Bank, ING, mBank, Millennium, Pekao, PKO BP oraz Raiffeisen Polbank. – informuje Gazeta Wyborcza.

Ponadto kod infekuje inne aplikacje zainstalowane na smartfonie – tym razem w celu wykradzenia danych karty. Próba uruchomienia Facebooka, Messengera, WhatsApp, Skype’a, Snapchata, Twittera, Vibera czy Instagrama kończy się komunikatem o konieczności podania numeru karty kredytowej, daty ważności etc.

Uważaj! Nie instaluj aplikacji z zewnętrznych źródeł, nawet tak niepozornych jak Flash Player. Po drugie kiedy smartfon pyta bez powodu o numer karty kredytowej zignoruj prośbę i odinstalować niedawno pobierane aplikacje.

  • Tę ikonkę widziałeś tysiące razy. Uważaj to groźny wirus!

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze