Zalane Tolkmicko/FOT. Dunoxik/kontakt24.tvn24.pl/

Nawałnica w okolicy Elbląga. 1,5 tysiąca odbiorców pozostaje bez prądu w rejonie elbląskim, a w całym województwie warmińsko-mazurskim prądu pozbawionych jest 10 tysięcy odbiorców. W Tolkmicku zalanych zostało kilka ulic.

W zachodniej części naszego województwa, w rejonie elbląskim półtora tysiąca gospodarstw pozostaje bez prądu. Wyłączonych zostało ponad 50 stacji. Aktualnie strażacy uczestniczą w kilkudziesięciu interwencjach na terenie województwa. Działania ratowników dotyczą głównie wypompowywania wody z zalanych piwnic i usuwania połamanych drzew.

Również w Tolkmicku na mieszkańców kilku ulic padł blady strach. Studzienki burzowe nie nadążały w odprowadzaniu wody. Zalanych zostało kilka ulic. Woda przedostała się do kilku piwnic.

Powalone drzewa, pozrywane dachy, podtopione piwnice – tak wygląda wiele miejsc na Warmii i Mazurach po poniedziałkowych burzach. Łącznie strażacy interweniowali tu dotychczas blisko 150 razy.

Dzisiejszym nawałnicom, które przeszły nad naszym województwem towarzyszyły silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu a lokalnie gradobicia. Tak jak w miejscowości Budwity na Warmii i Mazurach, gdzie sypnęło gradem wielkości śliwek. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Jak informuje TVN Meteo – silny wiatr w Bogaczewie uszkodził dachy na dwóch domach, przewrócił dwie stodoły, a w miejscowości Stanowo zerwał dach z budynku mieszkalnego.

Autor: Kornel /kontakt24.tvn24.pl
Autor: Kornel /kontakt24.tvn24.pl

O wiele gorzej jest we wschodniej części województwa. Wskutek silnych burz z intensywnymi opadami deszczu wyłączonych zostało 350 stacji transformatorowych. Prądu nie ma tam ponad osiem tysięcy odbiorców.

Wtorek z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Gorąco na południu, chłodniej na północy

Alerty pierwszego stopnia

Meteorolodzy IMGW wydali alerty pogodowe pierwszego stopnia. Burze po południu i wieczorem mogą być gwałtowne z porywistym wiatrem oraz gradem. Ostrzeżenia przed burzami obowiązują w 13 województwach. Nie dotyczą województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Wszystkie alerty są ważne do wtorku do godz. 7.30.

Na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego synoptycy IMGW zapowiadają burze, podczas których spadnie 5-10, a lokalnie około 15 l/mkw. deszczu. Wiatr będzie osiągał porywy do 75 km/h. Lokalnie pojawią się opady gradu.

Więcej o alertach pogodowych – kliknij tutaj.

express-w-twojej-sprawie

Źródło: TVN Meteo/Express Elblag/X-News

Komentarze