Grad wielkości śliwek na Warmii i Mazurach. fot. Edyta - http://kontakt24.tvn24.pl/

Po upalnym poranku nastąpiło załamanie pogody. Burze z gradem wielkości śliwek w warmińsko-mazurskim oraz w wielu innych rejonach Polski. Silny wiatr powala drzewa.

Jak informuje portal TVN Meteo, grzmi w wielu miejscach na terenie kraju. Zjawiska są silne i towarzyszą im intensywne opady deszczu oraz wiatr. Lokalnie występują też gradobicia. Tak jak w miejscowości Budwity na Warmii i Mazurach, gdzie sypnęło gradem wielkości śliwek.

Synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski, który śledzi sytuację pogodową, poinformował o godz. 16.00, że grzmi w rejonie miejscowości:

– Mazury: Giżycko, Ryn, Mikołajki, Ruciane Nida;
– Warmia: Miłakowo, Pasłęk, Winiary, Tolkmicko;
– Pomorze i Kujawy: Sztum, Nowy Dwór Gdański, Kwidzyn, Tczew, Gniew, Starogard Gdański, Czarna Woda, Czersk, Brusy, Kartuzy, Kościerzyna, Tuchola, Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Koronowo, Mrocza, Nakło Nad Notecią.

Grad na Warmii i Mazurach pojawił się w Pieniężnie, Ornecie, Miłakowie, Dobrym Mieście i w Olsztynie.

Powalone drzewo na tory, wiatr też „złożył dwie stodoły”

Jak informuje portal TVN Meteo, na Warmii i Mazurach do godz. 17 strażacy interweniowali blisko 30 razy, przede wszystkim w sprawie powalonych drzew. – Przy trasie kolejowej Wipsowo – Czerwonka, w miejscowości Wipsowo drzewo blokuje tory. Częściowo położyło się na nich, a częściowo na trakcji elektrycznej – mówił w rozmowie z redakcją TVN Meteo dyżurny ze stanowiska kierowania KW PSP w Olsztynie.

Jak tłumaczył, w Bogaczewie (pow. ostródzki) po burzach „złożyły się dwie stodoły”. – Z chlewu zerwało też dach – relacjonował strażak. – Mieszkańcy dzwonili i informowali, że prawdopodobnie przeszła tam trąba powietrzna – zakończył.

Alerty pierwszego stopnia

Meteorolodzy IMGW wydali alerty pogodowe pierwszego stopnia. Burze po południu i wieczorem mogą być gwałtowne z porywistym wiatrem oraz gradem. Ostrzeżenia przed burzami obowiązują w 13 województwach. Nie dotyczą województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Wszystkie alerty są ważne do wtorku do godz. 7.30.

Na obszarze woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego synoptycy IMGW zapowiadają burze, podczas których spadnie 5-10, a lokalnie około 15 l/mkw. deszczu. Wiatr będzie osiągał porywy do 75 km/h. Lokalnie pojawią się opady gradu.

Podczas alertu pierwszego stopnia „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.”
  • Po upalnym poranku nastąpiło załamanie pogody.
  • Burze z gradem wielkości śliwek w warmińsko-mazurskim
  • Grzmi i pada w wielu innych rejonach Polski.
  • Silny wiatr powala drzewa.

Źródło: TVN Meteo

Komentarze