fot. Newsweek.pl

Choć Mały Ruch Graniczny miał być zawieszony od poniedziałku – o czym poinformowały rosyjskie władze, kilometrowy korek utworzył się przed granicą z Polską. Elblążanie utknęli na granicy. Rosjanie nie wpuszczają samochodów do Polski.

„Czekamy tu od godzin nocnych. Nie możemy wrócić do Polski. Rosjanie nie wpuszczają samochodów na polskich numerach rejestracyjnych. Do Polski wjeżdżają tylko obywatele Rosji. Nie wiemy co będzie dalej. Dziesiątki mieszkańców Elbląga stoją w kilometrowym korku. Co mamy robić? – pytał nas w rozmowie telefonicznej jeden z mieszkańców Elbląga, który zadzwonił na nasz całodobowy numer zgłoszeniowy 668 054 444. – Zapewne większość z oczekujących na wjazd do Polski korzysta z pozwoleń wydawanych w tzw. Małym Ruchu Granicznym. Rosjanie najprawdopodobniej celowo nas przetrzymują. Od jutra Mały Ruch Graniczny nie będzie obowiązywał i co wtedy? – dodał nasz rozmówca.

Jak donosi RMF24 Rosjanie celowo spowalniają odprawy na przejściach z Polską. Rosyjscy celnicy wprost przyznają, że dostali polecenie, żeby wolniej odprawiać polskie pojazdy. Myśmy apelowali, żeby przyspieszyli te odprawy. Oni powiedzieli dokładnie, zacytuję: działamy według instrukcji – mówił Ryszard Chudy z Izby Celnej w Olsztynie.

Sytuacja na przejściach się pogarsza: w Bezledach, Gronowie i Grzechotkach na wjazd do Polski trzeba czekać nawet kilkanaście godzin.

„Będziemy interweniować na wyższych szczeblach” – obiecują polscy celnicy. Jeszcze dziś w tej sprawie dyrektor Izby Celnej w Olsztynie będzie rozmawiał z dyrektorem kaliningradzkiego obwodowego urzędu celnego.

Według naszego czytelnika, który zadzwonił na nasz redakcyjny numer zgłoszeniowy, na przejściu w Gronowie, nie ma mowy o spowolnieniu odpraw. – Tu od godzin nocnych nie wjechał na teren Polski ani jeden samochód. Wszyscy stoimy. – dodał w rozmowie z nami elblążanin.

O sprawie Express Elblag zaalarmował Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

express-w-twojej-sprawie

  • Kilometrowy korek utworzył się przed granicą z Polską.
  • Elblążanie utknęli na granicy.
  • Rosjanie nie wpuszczają samochodów do Polski.

Komentarze