Błękitna laguna koło Elbląga - fot. Express Elblag

Błękitna laguna koło Elbląga. Tak krótko można nazwać miejsce, które naprawdę jest niezwykłe. Malowniczo położone, z widokami zapierającymi dech w piersiach. W zeszłoroczne wakacje publikowaliśmy kilka razy artykuły z cyklu… cudze chwalicie. Kolejna seria takich publikacji w #wakacje2016.

Miejsce to powinno tętnić życiem – tak jak ma to miejsce na Półwyspie Helskim, który – według specjalistów, powinien nazywać się Mierzeją Helską. Wąska, o długości 34 kilometrów mierzeja, powstała przez płynący od wschodu wzdłuż wybrzeża prąd morski niosący piasek z dna. Cały Półwysep jest miejscem szczególnie malowniczym, niezwykle popularnym podczas wakacji nad morzem.

Inaczej jest z Mierzeją Wiślaną. Część miejscowości położonych wzdłuż Wysoczyzny Elbląskiej – od Suchacza do Fromborka jest niemal zapomniana. Turystycznego życia w zasadzie tu nie ma. Dla jednych to dobrze, dla innych wręcz przeciwnie.

Zalew Wiślany to wbrew powszechnym opinią, jeden z najczystszych akwenów wodnych. Według informacji, które jakiś czas temu przekazali nam pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – W Zalewie Wiślanym mamy pierwszą klasę czystości. Bakterie Escherichia coli w tym akwenie, o których często donoszą media w okresie letnim, to tak naprawdę wynik – po części nieprawidłowego – pobierania próbek do badań. Zazwyczaj woda do badania przekazywana jest z miejsc, w pobliżu ujść lokalnych wód, a im dalej wgłąb Zalewu Wiślanego, tym woda bardziej czysta.

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej (część wschodnia). Mierzeja (oprócz niewielkiej zachodniej części) jest słabo zurbanizowana i praktycznie niezindustrializowana. Wszystkie miejscowości położone w jej polskiej części (oprócz Gdańska) były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

Plaża w Kadynach nie bez powodu została nazwana Srebrną Rivierą. Malownicze miejsce stało się jednym z ulubionych przez osoby uprawiające sporty wodne, np. windsurfing i kitesurfing. Kadyny położone są nad Zalewem Wiślanym, około 23 km od Elbląga, na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Rezerwatu Kadyński Las. Miejscowość znajduje się na trasie Kolei Nadzalewowej. Szkoda, że Suchacz, Kadyny i Tolkmicko, nie są tak rozwinięte turystycznie jak miejscowości, które znajdują na drugim brzegu Zalewu Wiślanego.

Komentarze