Zlikwidują Gimnazja fot. Express Elblag

Zlikwidują Gimnazja. Osiem lat szkoły podstawowej, w tym edukacja wczesnoszkolna w klasach I-IV i powrót do czteroletniego liceum ogólnokształcącego – takie plany ma rząd.

w klasach I-IV szkoły podstawowej będzie „poziom podstawowy”, zaś w kasach V-VIII – „poziom gimnazjalny”. Następnie uczniowie będą mieli do wybory czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową (która zastąpić ma dzisiejsze szkoły zawodowe).

Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2017/2018.

W ramach zapowiadanej przez MEN reformy szkolnictwa przewidziano trzyletni okres przejściowy. W tym czasie klasy VII (odpowiadające obecnie I klasie gimnazjum) będą mogły znajdować się albo w budynku gimnazjum lub szkoły podstawowej.

W roku szkolnym 2017/2018, jak zapowiedziała Zalewska, w nowej szkole powszechnej pierwsze roczniki – w klasach I i VII – rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej.

Szefowa MEN zapewniła, że nowy system edukacji ma doprowadzić do tego, by mimo niżu demograficznego nie trzeba było zwalniać nauczycieli. Zapowiedziała również m.in. zmiany w kształceniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

Jesienią musimy być gotowi z projektem ustawy, mówiącym o ustroju szkolnym – powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska

  • Zlikwidują Gimnazja
  • W ramach zapowiadanej przez MEN reformy szkolnictwa przewidziano trzyletni okres przejściowy
  • Projekt ma być gotowy już na jesień

Komentarze