Foto: Marcin Bielecki/Glos Szczecinski/Fotorzepa

Praca sezonowa, gdzie zarobisz najwięcej? No i mamy wakacje, dla niektórych to okres wypoczynku, a dla niektórych okazja do zarobienia. Polski rynek póki co nie rozpieszcza, za zbiór truskawek polski pracodawca płaci od 8 do 12 zł brutto za godzinę,

Kelner średnio zarabia 11 zł brutto za godzinę, najwyższym wynagrodzeniem mogą się pochwalić opiekunki do dzieci oraz hostessy. Stawka dla opiekunek wynosi od 19 zł do 25 zł brutto za godzinę, natomiast dla hostess od 10 zł do 21 zł brutto za godzinę. Tak wynika z badania Work Service.

A jak to wygląda w innych krajach? Zobaczmy jak to wygląda we Francji:
Najpopularniejszą pracą sezonową we Francji jest zbieranie winogron. Pracownicy mogą liczyć na co najmniej 43 zł brutto na godzinę (tyle wynosi stawka minimalna we Francji po przeliczeniu na złotówki) oraz 25-procentowy dodatek za nadgodziny. Oznacza to, że na winobraniu można zarobić około 6,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Pracodawcy najczęściej zobowiązują się do zagwarantowania noclegu, dojazdu do miejsca pracy, a czasami nawet wyżywienia. Koszty są potrącane bezpośrednio z wypłacanej pensji. Od pracowników najczęściej wymaga się podstawowej znajomości języka francuskiego lub angielskiego.

Holandia:
Osoby powyżej 22 roku życia zarabiają w Holandii minimalnie równowartość 6,7 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast wysokość stawki minimalnej młodszych pracowników zależy od wieku i wynosi 5,7 tys. zł brutto dla 22-latków, 4,9 tys. zł dla 21-latków, 4,1 tys. zł dla 20-latków i 3,5 tys. zł dla 19-latków. Polacy w Holandii najczęściej znajdują pracę przy uprawie owoców, warzyw oraz kwiatów.

Norwegia:
Największą popularnością wśród polskich pracowników sezonowych cieszą się zbiory truskawek. Wynagrodzenie godzinowe pracowników wynosi co najmniej 47 zł brutto. Wyższe stawki otrzymują osoby zbierające pomidory, papryki i ogórki – 64 zł za godzinę. Do kraju tego jeździ się też na zbiory winogron, borówek, jabłek, gruszek, malin i czereśni. Stawki uzależnione są od wagi danego owocu.

Niemcy:
Stawki godzinowe w rolnictwie wahają się w przeliczeniu od 31 do 40 zł brutto za godzinę, a największą popularnością cieszą się tu zbiory szparagów oraz truskawek.

Wielka Brytania:
W Anglii za pracę w rolnictwie można dostać w przeliczeniu od 36 do 67 zł za godzinę. Najwyższe stawki proponowane są osobom, które zobowiązane są nie tylko do zbiorów, ale też do czynności związanych z nawadnianiem czy budową tuneli foliowych.

  • Praca sezonowa, gdzie zarobisz najwięcej?

Źródło:WP

Komentarze