Brexit i jego skutki dla kredytobiorców. fot. polskieradio

Brexit i jego skutki dla kredytobiorców. Na początku najbardziej ucierpią ci, którzy posiadają kredyt w obcej walucie, w euro i we frankach. Złoty będzie się osłabiał, a to oznacza wzrost długu państwa.

Brytyjczycy opowiedzieli się w czwartkowym referendum za wyjściem ze wspólnoty Unii Europejskiej(51,9% za wyjściem, 48,1% przeciw). Cameroon powiedział, że wolę wyborców uszanuje, a sam poda się do dymisji, zdaniem ekspertów, proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE będzie trwał od 2 do 7 lat.

Co wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej oznacza dla Polski, zdaniem eksperta skutki jakie poniesiemy będą krótko i długookresowe.

„Brexit spowoduje, że w krótkim okresie złoty istotnie się osłabi. Kluczowe tu będą komunikaty z Wielkiej Brytanii jak i UE, bo od tego też będzie zależeć, jak długo polska waluta będzie wracała do normy. Na pewno w krótkim okresie poszkodowani będą obywatele, którzy mają kredyty w euro i we frankach. Dochodzi też sprawa długu państwowego w obcych walutach. Nasze zadłużenie nie będzie rosnąć formalnie, ale wzrośnie z tytułu osłabienia złotowego – powiedziała główna ekonomistka konfederacji Lewiatan.

Jeżeli zawirowania na rynkach będą krótkie, to wielkich szkód to nie zrobi. Jeśli natomiast chaos się utrzyma, to konsekwencje wyboru Brytyjczyków będą odczuwalne dla budżetu państwa” – dodała Małgorzata Starczewska Krzysztoszek.

  • Brexit i jego skutki dla kredytobiorców
  • Ucierpią kredytobiorcy w walucie euro oraz frankach

Komentarze