Ilustracja do tekstu

Masz telefon na kartę? Czekają cię duże zmiany. Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą antyterrorystyczną. Dla użytkowników telefonów na kartę spoczywa teraz obowiązek, zobacz szczegóły.

W związku z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej aktualni użytkownicy telefonów na kartę muszą zarejestrować aktywne numery pre-paid, a planujący zakup – okażą dokument tożsamości u sprzedawcy.

Jeszcze większy obowiązek spoczywać będzie na sprzedawcach Rejestracja pre-paidów wiąże się z koniecznością ochrony danych osobowych. Dane będą najprawdopodobniej przetwarzane w zbiorach danych – będzie więc konieczność powołania Administratora Bezpieczeństwa Informacji lub rejestracji zbioru u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych – informuje Wojciech Klicki, prawnik fundacji Panoptykon.

Pracownicy każdego kiosku czy stacji benzynowej będą musieli przejść odpowiednie szkolenia, a także uzyskać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Będą także zobowiązani do sprawnego udostępniania informacji na temat nabywców kart do odpowiednich służb – dodaje w rozmowie z PAP mówił Wojciech Klicki.

Na rejestrację kart aktualni ich użytkownicy będą mieli czas do 1 lutego 2017 roku. Rejestrację będzie można wykonać w punkcie sprzedaży i operatora. Brak rejestracji spowoduje, że po 1 lutym usługi zostaną wyłączone.

Rejestracja będzie polegała na wypełnieniu wniosku, w którym trzeba będzie podać swoje imię i nazwisko(lub nazwę firmy) i numer pesel(lub nip, regon). Będzie możliwość przeprowadzenia rejestracji przez internet, to jednak będzie wymagało potwierdzenia tożsamości przez podpisy cyfrowy lub system bankowy.

Nowe startery od momentu wejścia ustawy w życie będą rejestrowane automatycznie w punktach sprzedaży, kupujący przy zakupie będzie musiał sprzedawcy okazać dokument tożsamości.

Powstaje przy tym pytanie co z niepełnoletnimi? Osoby, które ukończyły 13 lat będą mogły samodzielnie kupić kartę po okazaniu paszportu lub dowodu osobistego. Osoby, które nie ukończyły 13 roku życia samodzielnie karty nie kupią, będą musiały pojawić się z opiekunem prawnym, który się wylegitymuje oraz podpisze wniosek o nadanie numeru.

  • Masz telefon na kartę? Czekają cię duże zmiany
  • Masz telefon na kartę? Musisz ją zarejestrować
  • Rejestracji trzeba dokonać do 1 lutego 2017 roku

Komentarze