Planujesz kupić samochód? Mamy dobrą wiadomość

Planujesz kupić samochód? Mamy dobrą wiadomość. W przyszłym tygodniu Senat ma przyjąć poprawkę obniżającą stawkę akcyzy.

Senat ma przyjąć poprawkę obniżającą stawkę akcyzy z 18,6 na 8 procent. Obowiązujące przepisy stanowią, że jeśli dzisiaj sprowadzimy auto o wartości ok. 26 tys. zł. z silnikiem o pojemności większej niż 2 l, np. popularnego wśród aut używanych mercedesa E 270, akcyza wyniesie nas ok. 5 tys. zł. Po zmianach mogłaby spaść nawet do ok. 2 tys. zł. Po zmianach zaoszczędzimy blisko 3 tysiące złotych!

W tej chwil są 2 stawki: 3,1 proc. wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2 l i 18,6 proc. dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2 l. Dotyczy ona samochodów nowych, używanych, a także ciężarowych. W przypadku nowych aut akcyza wliczona jest w cenę samochodu, ale w przypadku importu indywidualnego, trzeba ją zapłacić w urzędzie celnym samemu.

Akcyza po zmianach na przykładzie popularnych samochodów:

Model Volvo XC 60 z silnikiem o pojemności 2,4 l kosztującego ok 50 tys. zł stara stawka akcyzy to 9200 zł, nowa 4000 zł.

Audi A6 z silnikiem o pojemności 2,7 l za 35 tys. zł stara stawka akcyzy to 6600 zł, nowa 2800 zł.

BMW 530d (E60) z silnikiem o pojemności 2,9 l za 26 tys. zł stara stawka akcyzy to 4500 zł, nowa 2100 zł.

Obniżka akcyzy ma nie tylko wpłynąć na zwiększenie sprzedaży aut w Polsce i wzrost importu, na czym zyskałby Skarb Państwa, ale przede wszystkim ukrócić proceder omijania wyższej stawki akcyzy w przypadku rejestracji samochodów ciężarowych.

  • Planujesz kupić samochód? Mamy dobrą wiadomość
  • Senat ma przyjąć poprawkę obniżającą stawkę akcyzy z 18,6 na 8 procent

 

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze