Wciąż są kierowcy, którzy zabierają miejsca niepełnosprawnym

Wciąż są kierowcy, którzy zabierają miejsca niepełnosprawnym. Co grozi za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową? Krótkie przypomnienie obowiązujących przepisów.

– Są to dwa wykroczenia – mówi st. asp. Tomasz Krawcewicz z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Za pierwsze grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz 5 punktów karnych. Drugie, czyli posługiwanie się „kartą parkingową” to dodatkowy mandat w wysokości 300 złotych.

W przypadku, gdy na miejscu dla osoby niepełnosprawnej jest zaparkowane auto, którego kierowca jest nieuprawnionym do postoju, możliwe jest odholowanie takiego pojazdu na parking strzeżony.

– Pomimo wielu informacji jakie ukazują się w mediach oraz kampanii dotyczących parkowania na oznaczonych dla tych osób miejscach wciąż trafiają się kierujący, którzy tam parkują – dodaje st. asp. Tomasz Krawcewicz. – W tym roku kilka z takich pojazdów zostało odholowanych na parkingi komercyjne. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym kosztem, który poniesie popełniający to wykroczenie.

W tej chwili koszt odholowania pojazdu to 459 złotych, plus 35 złotych za każdą rozpoczętą dobę na parkingu. Doliczając do tego koszt mandatu nasuwa się jeden wniosek: dla popełniającego wykroczenie jest to ewidentnie… nieopłacalne.

  • Wciąż są kierowcy, którzy zabierają miejsca niepełnosprawnym
  • W tej chwili koszt odholowania pojazdu to 459 złotych, plus 35 złotych za każdą rozpoczętą dobę na parkingu

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Komentarze