Mamy trzeci tydzień czerwca. Cieplej i cieplej aż wreszcie upał – tego mogą spodziewać się mieszkańcy większości regionów Polski, ale nie Elbląg. Kiedy upalne lato powitamy w naszym mieście?

Cieplej, z każdym dniem bardziej. Tak powinno być od teraz w większej części kraju, bo pogoda zmieni się i w końcu będzie słonecznie. Wszystko przez wyż znad Bałtyku. W naszym kraju opady deszczu spodziewane są jedynie na Podkarpaciu i na krańcach zachodnich.

Od wtorku 14 czerwca wspomniany wyż zacznie stopniowo odsuwać się nad zachodnią Rosję, a na jego miejsce z zachodu Europy zaczną docierać deszczowo-burzowe chmury niżu brytyjskiego. Do Polski zacznie napływać coraz cieplejsze powietrze.

W środę tremometry wskażą już do 26 stopni, ale w całym kraju przelotnie popada i zagrzmi. W kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem płytkich ośrodkowa niżowych i związanej z nimi zmiennej pogody. Napływające z południa kontynentu powietrze sprawi, że będzie coraz cieplej. Uwaga! W piątek w Małopolsce temperatura powietrza przekroczy 30 stopni. Niestety, aż takiego gorąca nie mamy co spodziewać się w Elblągu. U nas około 25 stopni Celsjusza.

Jeszcze cieplej w większości regionów Polski ma być w sobotę. Wówczas, w województwach południowo-wschodnich może być nawet 37 stopni. Uważajmy więc na dokuczliwy upał, a szczególną opieką otoczmy osoby starsze, dzieci i zwierzęta. Wszystko wskazuje na to, iż w niedzielę upalne powietrze od zachodu zacznie ustępować miejsca chłodniejszej oceanicznej masie powietrza. W Elblągu w tym dniu spodziewać się możemy maksymalnie 24 stopnie Celsjusza.

Początek kolejnego tygodnia również zapowiada się pogodnie i upalnie, ale słupek rtęci nie powinien wzrastać wyżej niż do 32 stopni. Tymczasem od środy 22 czerwca czeka nas załamanie pogody i związane z nim kilkustopniowe ochłodzenie. Proces ten poprzedzą gwałtowne burze z gradem, ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Pod koniec rozpatrywanego okresu czeka nas zmienna pogoda z temperaturą powietrza nieco poniżej 30 stopni. W Elblągu, do 27 czerwca termometry nie wskażą wyższej temperatury od 27 kresek. Kiedy zatem przyjdzie upalne lato?

  • Cieplej i cieplej aż wreszcie upał 
  • Upałów mogą spodziewać się mieszkańcy większości regionów Polski ale nie Elbląg
  • Kiedy upalne lato powitamy w naszym mieście?

Źródło: ExpressElblag/Onet

Komentarze