fot. nadesłane przez autora artykułu

Skatepark w Elblągu oświetlony jak lotnisko. Każdej nocy, i nie ważne czy zimą, czy latem, gdy o 3 nad ranem przechodzę obok skateparku, widzę jak ktoś trwoni kasę mieszkańców i wykorzystuje bezsensownie prąd…

ARTYKUŁ NADESŁANY DO SERWISU: „Twoja Sprawa”

Przechodzę przez park, pomiędzy ulicą Żeromskiego a Mickiewicza kilka razy w tygodniu. Za każdym razem o tej samej porze. Mniej więcej o 2.45. Chodzę tamtędy do pracy. Właśnie obok skateparku. Krew mnie zalewa gdy wiosną, latem, zimą czy jesienią, lampy z silnym halogenowym światłem, świecą dla nikogo. Nie zdarzyło mi się abym o 2.45 spotkał tam żywą duszę.  Za każdym razem gdy idę tą drogą, zastanawiam się, po co i dla kogo miasto rozświetla skatepark, gdy nikogo w nim nie ma? Zimą te potężne halogeny najprawdopodobniej rozświetlają śnieg, aby był bardziej biały, a latem?… Latem nasze miasto serwuje tym światłem atrakcje dla komarów, bo na pewno nie dla ludzi.

Kilka dni temu pomyślałem, że w końcu zrobię zdjęcia i napiszę do Państwa. Denerwuje mnie to bardzo. No i jak postanowiłem, tak zrobiłem. Idąc do pracy, wykonałem fotki. Nie zdarzyło mi się jeszcze abym o przed godziną 3 nad ranem tam kogoś spotkał. Silne i zapewne kosztowne światło świeci się tu więc dla nikogo. Za kasę mieszkańców. Tak jak dziś, co widać zresztą na zdjęciu. Nie rozumiem jak można tak trwonić pieniądze elblążan i prąd? Czy nie powinno się tych lamp wyłączać np. o północy, czy np. w wakacje o 1 w nocy? Gdy młodzi latem wypoczywają, mogłoby to miejsce być dłużej rozświetlone, ale nawet w wakacje nikogo o tej porze tam nie widziałem.

Ale to nie wszystko. Problem jest większy. Zimą te lampy też się świecą każdej nocy. Mimo, że nawet w ciągu dnia, czy wieczorem zimową porą tego miejsca nikt nie odwiedza. To chore. Wyrzucanie pieniędzy w błoto. Najbardziej wkurza mnie to, że jako mieszkaniec tego miasta, też za to oświetlenie płacę. Za to, że świeci dla nikogo o każdej porze roku, bo komuś nie chce się tych rażących lamp wyłączać.

To nie lotnisko ani lądowisko aby tak silnym, prądożernym światłem miejsce to rozświetlać. No chyba, że o czymś nie wiem…

Skatepark świetna sprawa. Młodzi mają gdzie spędzać czas, ale proszę wziąć pod uwagę, że większość z nas, elblążan, w domu gasi każdą zbędną żarówkę aby oszczędzać, a tu świeci się jak na lotnisku Chopina.

Z tego co się dowiedziałem, to MOSiR tym miejscem zarządza. Dowiedziałem się też, że są tam osoby odpowiedzialne aby utrzymać ten skateoark w należytym porządku. Porządek to także oszczędność. Ci, którzy odpowiadają ze bezsensowne nadużywanie oświetlenia powinni więc płacić za prąd z własnej kieszeni, bo dlaczego taki ja, czy mój sąsiad mamy pokrywać koszta czyjegoś nieróbstwa?

Może ta sprawa dla kogoś być mało istotna, ale ja uważam inaczej. Wszyscy żyjemy w czasach trudnych. Miasto też kondycji najlepszej nie ma. Jeżeli więc mamy możliwość gdzieś zaoszczędzić, czemu tego nie robimy? Przecież gdy oświetlenie skateparku byłoby wyłączane, to w parku ciemno nie będzie, bo na alejkach zamontowano jakiś czas temu nowe lampy. Zresztą je również widać na zdjęciu.

Panie Prezydencie. Szuka Pan oszczędności w finansach Elbląga i chwała Panu za to. Wiem, że stara się Pan ratować nasze miasto, które ma kłopoty finansowe. Proszę więc, wobec beztroskiego nadużywania oświetlenia w skateparku, znaleźć teraz tego, co za te halogeny – ich włączanie i wyłączanie odpowiada. Niech rachunki za prąd zapłaci wstecz. Te, które zapłaciło miasto, czyli my wszyscy. Nauczy się wtedy świecić światło gdy faktycznie istnieje taka potrzeba. Powietrze halogenów nie potrzebuje. Ten beton i ławki również.

Z tego co mi wiadomo, takie lampy zużywają dużo więcej prądu niż latarnie, choćby takie jak te obok skateparku, widoczne na alejkach. Za kilka dni ponownie będę szedł tędy do pracy. Jestem ciekaw czy idiotyczny sposób oświetlania skateparku będzie trwał.

fot. nadesłane przez autora artykułu
fot. nadesłane przez autora artykułu

Autorpracownik wczesnej zmiany
nadesłane do serwisu „Twoja Sprawa”

  • Skatepark w Elblągu oświetlony jak lotnisko.
  • Każdej nocy halogeny rozświetlają skatepark
  • Zimą czy latem lampy świecą dla nikogo
  • Pusty skatepark ale halogeny świecą
  • Wyrzucanie pieniędzy w błoto
  • Marnotrawienie prądu
  • Bezsensowne koszta przez lampy dla komarów
  • Skatepark w parku pomiędzy Żeromskiego a Mickiewicza

Komentarze