ABW zatrzymało 2 osoby podejrzane o terroryzm

ABW zatrzymało 2 osoby podejrzane o terroryzm. Olsztyńska ABW zatrzymała Wojciecha K., podejrzanego o posiadanie ponad 5 kg substancji wybuchowej, która mogła posłużyć w przyszłości do przestępstw o charakterze terrorystycznym. U trzech innych osób znaleziono nielegalną broń palną i amunicję.

Jak poinformował prokurator okręgowy w Olsztynie Cezary Fiertek, w śledztwie zatrzymano dotychczas cztery osoby. Wszyscy podejrzani mają polskie obywatelstwo.

Fiertek ze względu na charakter i dobro śledztwa nie chciał mówić o szczegółach. Ujawnił jedynie, że dowody w tej sprawie pozyskała olsztyńska delegatura ABW, której prokurator zlecił 7 czerwca wykonanie „wielu czynności procesowych na terenie kraju”. W przeszukaniach, zatrzymaniach osób, zabezpieczeniach substancji wybuchowych i broni palnej uczestniczyły wyspecjalizowane grupy antyterrorystyczne.

W wydanym przez prokuraturę w piątek po południu oficjalnym komunikacie poinformowano, że jednemu z zatrzymanych – Wojciechowi K., przedstawiono zarzut posiadania w podolsztyńskiej miejscowości substancji wybuchowej o wadze ponad 5 kg. W ocenie śledczych dążył on do podjęcia w przyszłości działań mających na celu „wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju Rzeczpospolitej Polskiej”.

Prokuratura przedstawiła mu analogiczny zarzut gromadzenia i posiadania związków chemicznych do produkcji materiałów wybuchowych, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla życia ludzi i mienia w wielkich rozmiarach oraz poważnych zakłóceń w ustroju RP.

Według śledczych, podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które w świetle zgromadzonych dowodów „stanowią jego niewiarygodną linię obrony”. Na wniosek prokuratury Wojciech K. został decyzją sądu rejonowego w Olsztynie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące”. Grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Taki sam środek zapobiegawczy zastosował sąd wobec Krzysztofa G., któremu zarzucono nielegalne posiadanie broni palnej z celownikiem optycznym, dwóch karabinów maszynowych, pistoletu, broni magazynkowej i ok. 2 tys. sztuk amunicji.

Według rzecznika olsztyńskiej prokuratury Zbigniewa Czerwińskiego, gromadzenie broni przez Krzysztofa G. także miało na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju RP.

– Krzysztof G. częściowo przyznał się do stawianego mu zarzutu. Złożył wyjaśnienia, w których zanegował główny cel gromadzenia broni palnej i amunicji – wyjaśnił Czerwiński.

  • ABW zatrzymało 2 osoby podejrzane o terroryzm
  • Wszyscy podejrzani mają polskie obywatelstwo

Źródło: Onet/Radio Olsztyn

Komentarze