Platforma i Nowoczesna nie chcą zrównania kwoty wolnej z obywatelami

Platforma i Nowoczesna nie chcą zrównania kwoty wolnej z obywatelami! Są w naszym kraju równi i równiejsi, do równiejszych można zaliczyć naszych parlamentarzystów, którzy mają 10 razy wyższą kwotę wolną od podatku.

3091 zł tyle wynosi kwota wolna od podatku dla… zwykłych obywateli, drastycznie niska kwota wolna od podatku doprowadza do absurdu, bowiem w Polsce opodatkowany jest nawet zasiłek!!!

Grupa uprzywilejowana, czyli posłowie mają kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych! Grupa KUKIZ 15 chce równości podmiotów i zrównania kwoty wolnej od podatku.

Złożony przez klub Kukiz’15 projekt nowelizacji ustaw o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych ma na celu obniżenie wysokości kwoty wolnej PIT, przysługującej parlamentarzystom do poziomu kwoty innych obywateli – czyli do 3 tysięcy.

„Przeciętny obywatel, który zarabia o wiele mniej niż my, musi z własnego wynagrodzenia oddawać 42 proc.; natomiast my (…) zwracamy państwu tylko 35 proc.” – argumentował w środę w Sejmie poseł KUKIZ 15 Jakub Kulesza.

PiS skierował projekt do prac w komisji i skupia się na prezydenckim dokumencie, który mówi o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Odbyło się już pierwsze czytanie w Sejmie.

Przeciwko projektowi jest Platforma Obywatelska, Nowoczesna Ryszarda Petru oraz PSL, wszyscy argumentują, że jest to wniosek populistyczny.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że obecna wysokość kwoty wolnej PIT oznacza, że każdy obywatel jest obowiązany płacić podatek nawet od wynagrodzenia w wysokości, która „nie pozwala na minimum egzystencji”, a polska kwota wolna od podatku od osób fizycznych jest jedną z najniższych w Europie i na świecie.

  • Platforma i Nowoczesna nie chcą zrównania kwoty wolnej z obywatelami!
  • Kwota wolna od podatku dla zwykłego obywatela wynosi 3091 zł
  • Kwota Wolna od podatku dla posła wynosi 30 tysięcy złotych
  • KUKIZ 15 chce zrównania kwoty wolnej od podatku

Komentarze