Elbląg zostanie zalany morzem - fot. Gazeta.pl

Jeszcze za życia naszych dzieci Elbląg zostanie zalany morzem, tak jak cała nasza okolica. Portal Gazeta.pl publikuje mapy, które pokazują, co zniknie pod wodą.

Tegoroczne styczeń, luty i marzec były najcieplejsze w historii pomiarów, czyli od końca XIX wieku – podaje portal Gazeta.pl. Może to oznaczać, że zmiany klimatyczne nabierają tempa. Ponieważ poziom wody w oceanach stale rośnie, niewykluczone, że jeszcze za życia najmłodszego pokolenia Polaków nasz kraj będzie wyglądał zupełnie inaczej, a Europa będzie jednym z najbardziej zmienionych miejsc na świecie.

Do 2100 roku z mapy Europy może zniknąć wiele miast – wynika z symulacji przygotowanej przez Gazeta.pl. Czeka nas też więcej gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak wichury, burze, ulewy, trąby powietrzne.

Podniesienie poziomu oceanów już dziś sprawia, że topnieją lodowce i lądolody. Ocieplenie klimatu to także podnoszenie się poziomu mórz. Powoduje je zarówno zwiększanie się objętości ogrzewającej się wody, jak i topnienie lodowców oraz lądolodów. – czytamy w portalu Gazeta.pl. Jeszcze niedawno szacunki naukowców mówiły, że do 2100 roku poziom mórz na świecie podniesie się o 20-60 cm. Jednak obserwacja zachodzących w klimacie zmian sprawiła, że obecnie mówi się o wzroście sięgającym nawet 2 metrów.

W praktyce dla Polski, dwumetrowe podniesienie się poziomu Bałtyku to utrata obszaru leżącego między Gdańskiem, Tczewem, Malborkiem i Elblągiem czyli Żuław Wiślanych. To strata około 1700 km kwadratowych ziemi.

Jednak to nie koniec złych wieści. Jeśli poziom wody w Bałtyku podniesie się tylko o dwa metry, to zalana zostanie część Kołobrzegu i jego okolic. Ucierpi też Łeba i Szczecin, bo woda zaleje duże obszary tego miasta i wedrze się daleko w koryto Odry.- alarmuje Gazeta.pl.

Kołobrzeg, Szczecin, Łeba i okolice zostaną zalane morzem - fot. Gazeta.pl
Kołobrzeg, Szczecin, Łeba i okolice zostaną zalane morzem – fot. Gazeta.pl
Kołobrzeg, Szczecin, Łeba i okolice zostaną zalane morzem - fot. Gazeta.pl
Kołobrzeg, Szczecin, Łeba i okolice zostaną zalane morzem – fot. Gazeta.pl
  • Elbląg zostanie zalany morzem
  • Żuławy Wiślane zaleje morze
  • Szczecin na dużym obszarze zaleje morze
  • Woda zastąpi Kołobrzeg i Łebę
  • Gazeta.pl publikuje mapy, które pokazują, co zniknie pod wodą

Źródło: Gazeta.pl

Komentarze