Jazda po alkoholu - Ministerstwo prostuje fot. Express Elblag

Jazda po alkoholu – Ministerstwo prostuje! „Do ministerstwa infrastruktury i budownictwa wpłynął projekt, który zakłada zwiększenie limitów stężenia alkoholu we krwi dla kierowców”. Taka informacja obiegła dziś media w Polsce.

Dziś w mediach w całej Polsce obiegła informacja o pracach rządu nad zwiększeniem limitów stężenia alkoholu we krwi dla kierowców. Brzmiała ona tak:

„Obecny limit stężenia alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,2 promila. Projekt zakłada zwiększenie limitu do 0,5 promila.

„To nieprawda, że powodem większości tragedii na drogach są nietrzeźwi kierowcy. To obraz świata budowany przez niektóre media i policję. Jeżeli przyjrzymy się statystykom, zauważymy, że do wypadków dochodzi głównie ze względu na zły stan dróg i wady samochodów” – powiedział Maciej Banaszak, przedstawiciel grupy doradców ministerstwa infrastruktury.

Banaszak uważa, że limity dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi są zbyt wyśrubowane. Do 0,2 promila kierowca jest „bezpieczny”, między 0,2 a 0,5 promila – jest to wykroczenie. Powyżej 0,5 promila jest już przestępstwem i kierowca może trafić do więzienia na dwa lata.

Pozwolimy sobie zgodzić się z tezą Pana Banaszaka o tym, że powodem większości tragedii na drogach nie są nietrzeźwi kierowcy.”

Ministerstwo prostuje i w oficjalnym komunikacie pisze:

W odpowiedzi na nieprawdziwe doniesienia medialne informujemy, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie pracuje nad zmianami w zakresie dopuszczalnego limitu alkoholu dla kierowców ani nie planuje takich zmian. Do MIB nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie.

Cytowany w artykułach jako „ekspert z ramienia grupy doradców ministra”  Maciej Banaszak, wypowiadający się o potrzebie zmian w tym zakresie, nie jest ani nie był doradcą czy ekspertem z ramienia MIB.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest przeciwne liberalizacji przepisów ustalających dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowców. Przepisy te pozostają poza właściwością MIB.

 

  • Jazda po alkoholu – Ministerstwo prostuje
  • Obecny limit stężenia alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,2 promila. Projekt zakłada zwiększenie limitu do 0,5 promila.
  • To nieprawda, że powodem większości tragedii na drogach są nietrzeźwi kierowcy.

Komentarze