Nigdy nie włączaj klimatyzacji tuż po wejściu do auta! W instrukcji obsługi samochodu jest zazwyczaj wyraźnie napisane, że przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty. Producenci przemilczają jednak wstydliwie kwestie, dlaczego?

Skwar niemiłosierny. Wsiadasz do samochodu, z miejsca włączasz klimatyzację i po chwili ulga. W aucie panuje przyjemny chłód. Tak najczęściej postępują kierowcy. Jednak nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą ten „nawyk”. W czasie upałów po odpaleniu klimatyzacji wdychamy opary śmiertelnie groźnej substancji.

Garść powodów medycznych: samochód, zaparkowany w ciągu dnia pod drzewkiem, zawiera 400-800 mg benzenu. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 16°C, koncentracja benzenu osiąga nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotnie więcej, niż norma dopuszczalna. Wsiadając do auta z podniesionymi szybami, ludzie wdychają krytyczną ilość benzenu. Jest to toksyna, atakująca nerki, kości oraz wątrobę. Co gorsza, organizmowi jest bardzo ciężko wydalić tę truciznę.

Według badań, zanim „klima” zacznie schładzać powietrze – wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się wewnątrz (plastiki). Zawarty w plastiku benzen powoduje raka. Najlepiej jest zostawić okna otwarte przez parę minut i dopiero wtedy włączać klimatyzację.

Benzen jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Nie tylko negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, ból głowy czy kondycję naszej cery, ale, co ważniejsze, niszczy szpik kostny, czego efektem może być białaczka czy nawet rak. Wsiadając do samochodu przy zamkniętych oknach wdychamy zatem znaczną jego dawkę.

Nigdy nie włączaj klimatyzacji tuż po wejściu do auta! Przekaż tę informację ludziom, na których zdrowiu Ci zależy.

Niebezpieczne dla zdrowia są także klimatyzatory stacjonarne

Dr Piotr Gryglas opowiedział w „Dzień Dobry TVN” o zagrożeniach wynikających z przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Odpowiednia temperatura i właściwie konserwowana klimatyzacja nie powinny być przyczyną problemów zdrowotnych. Gorzej jednak, gdy jest inaczej. – W dużych budynkach, w klimatyzacji może bytować bardzo groźna bakteria, która wywołuje zapalenie płuc – powiedział dr Gryglas, który zaznaczył, że najczęściej trapi nas jednak zalegający w klimatyzacji grzyb, szczególnie uciążliwy dla alergików.

  • Nigdy nie włączaj klimatyzacji tuż po wejściu do auta
  • Przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty
  • Niebezpieczne dla zdrowia są także klimatyzatory stacjonarne

Źródło: X-News/Express Elblag

Komentarze