fot. materiały prasowe Express Elblag

Ktoś tu się nie popisał. Okazuje się, że Dzień Dziecka zorganizowano nie dla wszystkich dzieci z Elbląga. Pięciolatki miały zostać w przedszkolach. To szczególnie bolesne dla grup łączonych z sześciolatkami. Po naszej interwencji, sytuacja się zmieniła.

O sprawie zaalarmował nas Czytelnik, który tuż po wyjściu z jednego z publicznych przedszkoli w Elblągu, postanowił do nas zadzwonić. Ojciec 5-latki, która uczęszcza do publicznego przedszkola w tzw. grupie łączonej z sześciolatkami, nie krył oburzenia.

Jak tak można selekcjonować dzieci? Albo wszystkie dzieci mogą korzystać z atrakcji w Dzień Dziecka, albo niech nikt nie idzie. – mówił nam ojciec 5-letniej dziewczynki. – Moja córka uczęszcza do grupy z sześciolatkami, a to oznacza, że wszyscy na Plac Katedralny pójdą, a pięcioro dzieci w wieku pięciu lat zostanie w przedszkolu. To chore. Dowiedzieliśmy się, że takie dyspozycje wydał Departament Edukacji Urzędu Miasta. Jak wytłumaczyć małemu dziecko głupotę urzędnika? Jak powiedzieć córce, że ona nie pójdzie, bo… Idiotyczny podział dzieci na lepsze i gorsze.  – mówił nam elblążanin.

Urząd Miasta w Elblągu faktycznie zorganizował Dzień Dziecka na Starym Mieście, na Placu Katedralnym. Imprezę, która odbędzie się właśnie 1 czerwca podzielono na dwie części. W pierwszej z nich uczestniczyć mają dzieci przedszkolne. W komunikacie prasowym, który otrzymaliśmy jakiś czas temu z Urzędu Miasta, w związku z tym wydarzeniem, nie ma mowy o ograniczeniach wiekowych dotyczących dzieci uczestniczących w zabawie. Postanowiliśmy więc dopytać w Departamencie Edukacji, jak wygląda sprawa z pięciolatkami i młodszymi dziećmi. Czy prawdą jest, że dzieci poniżej 6 roku życia zmuszone będą zostać w przedszkolach?

– Według wytycznych Departamentu Edukacji Urzędu Miasta, w zabawie na Placu Katedralnym miały uczestniczyć dzieci z najstarszych grup przedszkolnych. Decyzję pozostawiono dyrektorom poszczególnych placówek. – mówi nam Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Elbląga. – Jednak w przypadku grup łączonych sześciolatków z pięciolatkami, niezrozumiałe byłoby gdyby kilkoro dzieci pozostało w przedszkolu. Jeszcze dziś pracownicy Departamentu Edukacji obdzwonią wszystkie przedszkola i przekażą informację, że takie sytuacje jak opisana w artykule, nie mogą mieć miejsca. – podkreśliła Joanna Urbaniak.

Festyn 1 czerwca jest podzielony na II części – przedpołudniową dla przedszkolaków oraz popołudniową dla chętnych dzieci i rodziców. W pierwszej części Prezydent Elbląga przekaże symboliczny klucz do miasta dzieciom. Na Placu Katedralnym będą szczudlarze, malowanie buziek, bańki, performers Muzeum, mim, strefa sportu przygotowana przez MOSiR oraz strefa WORD. Na Starym Rynku odbędą się pokazy sprzętu wojskowego, Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej. Na scenie zaplanowano występy taneczne, występy muzyczne połączone z pokazami instrumentów oraz konkursy, wspólna nauka tańca. Podobne atrakcje czekają na wszystkie rodziny z dziećmi w drugiej części. Więcej o imprezie pisaliśmy TUTAJ.

  • Dzień Dziecka nie dla wszystkich dzieci z Elbląga
  • Pięciolatki miały zostać w przedszkolach
  • To szczególnie bolesne dla grup łączonych z sześciolatkami
  • Po naszej interwencji, sytuacja się zmieniła

Komentarze