Kanał Elbląski na liście UNESCO?

Kanał Elbląski na liście UNESCO? Samorządy w naszym województwie wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sekretarz Gminy Ostróda Cezary Wawrzyński zwrócił uwagę, że nowy wniosek dotyczy całej drogi wodnej, a nie – jak poprzednio – samych zabytkowych pochylni.

Nowy wniosek dotyczy wpisania na listę UNESCO całego kanału wraz z systemem pięciu zabytkowych pochylni i został wysłany już do do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wniosek obejmuje 71 km drogi wodnej od jeziora Jeziorak i Jeziora Drwęckiego po jezioro Druzno, w tym pięć pochylni i dwie śluzy. Istnieją szanse, że wniosek rozpatrzony na posiedzeniu komitetu krajowego, które zaplanowano na jesieni tego roku – tak uważa Cezary Wawrzyński.

Umieszczenie Kanału Elbląskiego na liście UNESCO z pewnością przyczyniłby się do zwiększenia liczby turystów i wodniaków, co z kolei przełożyłoby się na pozyskanie większych środków dla gmin, położonych wzdłuż Kanału Elbląskiego.

Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. W ostatnich latach został zrewitalizowany. Prace objęły m.in. remont pochylni i śluz oraz pogłębianie tej drogi wodnej. Kosztowały 111 mln zł, z czego ponad 48 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

  • Kanał Elbląski na liście UNESCO?
  • wniosek wpłynął już do Narodowego Instytutu Dziedziectwa
  • wniosek może być rozpatrzony na jesieni tego roku

Źródło: Onet

Komentarze