Co się dzieje z cenami paliwa? Znowu podwyżki. „E-petrol” oraz „BM Refleks” prognozują dalsze podwyżki, wzrosty cen odczujemy już w nadchodzącym tygodniu

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na początek czerwca wyglądają następująco: dla 95-oktanowej benzyny 4,45-4,56 PLN/l, dla oleju napędowego 4,15-4,27 PLN/l a dla autogazu 1,56-1,64 PLN/l.

Ekspert z „e-petrol” wskazał, że od dwóch miesięcy ceny paliw drożeją. Ceny poszybowały w górę zarówno 95-oktanowej benzyny, jak i oleju napędowego. W efekcie za oba paliwa płacimy na stacjach najwięcej w tym roku.

Przyczyną wzrostu cen paliw w Polsce jest najdroższa w tym roku ropa i słabnąca w relacji do dolara złotówka – to zdaniem ekspertów dwie najważniejsze przyczyny rosnących cen paliw.

Analitycy wskazują, że o 11 groszy podrożał w mijającym tygodniu olej napędowy na stacjach w Polsce. Tylko o dwa grosze mniejsza była skala podwyżki w przypadku benzyny. Średnio za litr popularnej 95-tki płacimy obecnie aż 4,48 PLN, a aktualna średnia cena diesla to 4,17 PLN/l. Kierowcy, szczególnie tankujący benzynę, mogli już zapomnieć jak wygląda obniżka cen paliwa. W przypadku 95-oktanowej odmiany benzyny ostatni raz mieliśmy z nią do czynienia na rynku detalicznym na początku marca.

Urszula Cieślak, analityczka BM Reflex, wskazała, że w porównaniu do cen sprzed tygodnia za litr benzyny płacimy na stacjach średnio 7 groszy więcej, olej podrożał średnio o 9 gr/l i autogaz o około 2 grosze na litrze. Po raz ostatni za benzyny płaciliśmy tyle w październiku ub. roku, a za diesla w grudniu.

Według BM Reflex bardziej stabilna sytuacja utrzymuje się na rynku autogazu. W tym tygodniu na części stacji notowaliśmy korekty do 5 gr/l w górę, ale na innych ceny minimalnie spadały.

  • Co się dzieje z cenami paliwa? Znowu podwyżka
  • Przyczyną wzrostu cen paliw w Polsce jest najdroższa w tym roku ropa i słabnąca w relacji do dolara złotówka

 

Źródło: Wirtualna Polska

Komentarze