Zdjęcie nadesłała Pani Agnieszka przez szybki kontakt z nami: http://expresselblag.pl/daj-nam-cynk/

Uwaga na łosie przy S7. Samica z trzema młodymi została spłoszona przez elblążankę, gdy chciała przeskoczyć przez barierki aby wejść na drogę szybkiego ruchu.

Cudne łosie, przy niebezpiecznej drodze

Jadąc dziś wieczorem z Elbląga do Pasłęka, pomiędzy wiaduktem a stacją benzynową – takie oto zwierzątka można spotkać. – pisze do nas Pani Agnieszka i wysyła zdjęcie. – To samica, a z nią trzy młode łosie. Z oddali widziałam, że samica szykowała się do przeskoczenia przez niską w tamtym miejscu barierkę. Nasze auto wystraszyło zwierzaki. W sumie to zostały przeze mnie spłoszone i może uratowane. – dodaje Pani Agnieszka.

Bądźcie czujni gdy będziecie podróżować na trasie S7 – za dnia i w nocy – w okolicy Elbląga. Dzikie zwierzęta wyjątkowo często próbują pokonać przydrożne przeszkody aby przedostać się na drugą stronę jezdni. W tym roku wypadków i kolizji z udziałem zwierząt policjanci odnotowali wyjątkowo dużo.

Zazwyczaj zderzenie łosia z autem kończy się śmiercią zwierzęcia, ale może być równie niebezpieczne dla człowieka. Dorosły łoś w zderzeniu z samochodem, zazwyczaj doszczętnie niszczy auto. Zdarza się, że w takich przypadkach giną ludzie. Warto zachować bezpieczną prędkość i wzmożoną czujność, aby nikomu nic się nie stało.

Łoś jest zwierzęciem bardzo ciekawskim

Jego populacja w Polsce znacząco wzrosła, dlatego często można go spotkać przy ruchliwych drogach lub poboczach. Powinniśmy wtedy zachować ostrożność i zwolnić, bo może on zachować się nieprzewidywalnie.

„Łoś to zwierzę niezwykle ciekawskie, niebojące się człowieka. Dlatego jeśli wyjdzie na drogę, to może na niej stać dosyć długo. Może się też dziwnie zachować w reakcji na światła samochodu. Mijając łosia trzeba więc zachować daleko idącą ostrożność” – mówi dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Naukowcy nie mają całkowitej pewności, dlaczego łosie podchodzą pod ruchliwe drogi: czy przyciągają je tam zakrzaczenia, czy czują się tam bezpieczniej, bo nie grożą im wilki. „Zimą do dróg dodatkowo przyciąga je sól, którą lubią zlizywać. Czasem można nawet zobaczyć łosie klęczące przy drodze na przednich kończynach, co wygląda tak, jakby zwierzę się modliło” – dodaje dr hab. Mirosław Ratkiewicz.

[TS_VCSC_Icon_Font icon=”ts-awesome-arrow-circle-right” size=”20″ animation=”ts-infinite-css-flash” color=”#ff0000″] Widzisz coś ważnego?
Wyślij nam zdjęcie, film informację.
Przez formularz na stronie – klikając tutaj
lub na e-mail: kontakt@expresselblag.pl
[TS_VCSC_Icon_Font icon=”ts-awesome-arrow-circle-right” size=”20″ animation=”ts-infinite-css-flash” color=”#ff0000″] Informuj nas całą dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku wysyłając SMS, MMS lub telefonując: +48668054444

  • Uwaga na łosie przy S7
  • Samica z trzema młodymi została spłoszona przez elblążankę
  • Samica łosia chciała przeskoczyć przez barierki aby wejść na drogę szybkiego ruchu

Komentarze